Partnerzy portalu

Kolektory słoneczne trafią na domy w Wasilkowie

Właściciele około stu domów w Wasilkowie koło Białegostoku dostaną dofinansowanie do montażu kolektorów słonecznych, na które gmina zdobyła ponad 920 tys. zł unijnej środków z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

• Łączny koszt inwestycji przekracza 1,7 mln zł.

• Chętni do udziału w projekcie mogli się zgłaszać w 2016 r.

• Z projektu wykluczone są np. osoby prowadzące działalność gospodarczą.

• Mieszkańcy poniosą koszty w wysokości 15 proc. kwoty netto.

W środę w Wasilkowie mówili o tym na wspólnej konferencji prasowej wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno i burmistrz Wasilkowa Mirosław Bielawski. Wartość inwestycji przekracza 1,7 mln zł.

Burmistrz Wasilkowa Mirosław Bielawski poinformował, że wkrótce będzie ogłoszony przetarg w systemie projektuj i buduj, w którym będzie wyłoniona firma, która zaprojektuje instalacje, dostarczy kolektory i zamontuje je. Kolektory mają być zamontowane do końca 2018 r. Mieszkańcy poniosą koszty w wysokości 15 proc. kwoty netto.

Chętni do udziału w projekcie w Wasilkowie mogli się zgłaszać w 2016 r. Zainteresowanie było duże, choć nie wszyscy z racji różnych konkursowych wymogów mogli się do niego zgłosić. Wykluczone są np. osoby prowadzące działalność gospodarczą. Kilkadziesiąt osób jest na liście rezerwowej, mogą wziąć udział w projekcie gdyby ktoś z udziału zrezygnował. "A takie sytuacje też mogą być" - poinformował Bielawski.

W pierwszej kolejności na wsparcie mogli np. liczyć mieszkańcy korzystający z tradycyjnych pieców opalanych węglem, osoby niepełnosprawne, rodziny korzystające z karty dużej rodziny - mówi burmistrz. Tłumaczy, że kolektory przyczynią się np. do niższych rachunków za prąd w tych domach, gdzie np. do podgrzewania wody używano prądu elektrycznego. W gospodarstwach domowych, gdzie np. latem, by mieć ciepłą wodę trzeba było rozpalić w piecu, teraz nie trzeba będzie tego robić. Skorzysta na tym również środowisko naturalne - podkreślił Bielawski.

Projekt miasta Wasilkowa jest sfinansowany poza konkursem w Regionalnym Programie Operacyjnym (RPO) Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 z puli na tzw. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (BOF). BOF tworzy Białystok i dziewięć ościennych gmin.

Urząd marszałkowski w Białymstoku poinformował, że na różne działania związane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii czy poprawę efektywności energetycznej w obecnym RPO jest przeznaczonych ponad 760 mln zł. Dotychczas podpisano 85 umów na dotacje w wysokości 123 mln zł na tzw. gospodarkę niskoemisyjną. Mają być zrealizowane inwestycje o wartości 300 mln zł.

"Wyzwaniem, przed jakim stoi w najbliższych latach województwo podlaskie jest rewolucja energetyczna, której efektem będzie nie tylko wzrost udziału energii odnawialnej w konsumpcji, ale również fakt, że właścicielami zdecentralizowanych źródeł energii będą podlascy mieszkańcy i przedsiębiorcy, jak w przypadku Wasilkowa" - poinformował w komunikacie prasowym urząd.

Cytowany przez samorządowy portal województwa podlaskiego wicemarszałek Maciej Żywno zapowiedział, że wkrótce będzie rozstrzygnięty konkurs na podobne inwestycje jak w Wasilkowie, w którym mogły brać udział gminy spoza BOF.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!