Partnerzy portalu

Komisja Europejska odblokowała pieniądze dla lubelskiego

  • PAP
  • 6 grudnia 2021 - 17:04 | Aktualizacja: 6 grudnia 2021 - 17:43
Dostaliśmy pismo z KE o odblokowaniu renegocjacji programu regionalnego na lata 2014-2020 - powiedział marszałek woj. lubelskiego Jarosław Stawiarski. Przewidywane zmiany to przede wszystkim uruchomienie pieniędzy z instrumentu REACT-EU. W ramach pierwszej transzy region ma otrzymać blisko 26 mln euro.
  • Rozmowy z KE w sprawie odblokowania renegocjacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 zakończyły się sukcesem.
  • Chodzi o blisko 26 mln euro (ok.112 mln zł) pochodzących z pierwszej transzy instrumentu REACT-EU na zwalczanie skutków pandemii koronawirusa w woj. lubelskim. Pieniądze mają trafić do przedsiębiorców i służby zdrowia.
  • Pieniądze trafią do woj. lubelskiego. Prawdopodobnie może być i druga transza, ale o tym jeszcze nie wiemy, bo toczą się negocjacje, czy te pieniądze mają być dzielone na województwa, czy z pozycji rządu krajowego - powiedział Jarosław Stawiarski.

"W ubiegłym tygodniu dostaliśmy pismo od zastępcy dyrektora generalnego w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej pana Normundsa Popensa, które mówi o tym, że możemy kontynuować ostateczne negocjacje w sprawie REACT-EU dla woj. lubelskiego" - poinformował marszałek Jarosław Stawiarski podczas poniedziałkowej wideokonferencji.

Stawiarski dodał, że rozmowy z KE w sprawie odblokowania renegocjacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 zakończyły się sukcesem.

Poinformował, że chodzi o blisko 26 mln euro (ok.112 mln zł) pochodzących z pierwszej transzy instrumentu REACT-EU na zwalczanie skutków pandemii koronawirusa w woj. lubelskim. Pieniądze mają trafić do przedsiębiorców i służby zdrowia.

"Pieniądze trafią do woj. lubelskiego. Prawdopodobnie może być i druga transza, ale o tym jeszcze nie wiemy, bo toczą się negocjacje, czy te pieniądze mają być dzielone na województwa, czy z pozycji rządu krajowego" - powiedział Stawiarski.

Dyrektor Departamentu Zarządzania RPO Anna Brzyska przypomniała, że REACT-EU ma być odpowiedzią na problemy wywołane w gospodarce i służbie zdrowia przez pandemię koronawirusa. Uwzględnienie REACT-EU w RPO wymagało od pracowników Urzędu Marszałkowskiego aktualizacji dokumentów i uzgodnień z KE.

Jak poinformowała Brzyska, program REACT-EU został pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, sanepid, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej i na początku grudnia został wprowadzony do systemu informatycznego SFC.

"Jest to system, dzięki któremu komunikujemy się z KE. Oficjalnie program został przekazany w piątek. Teraz oczekujemy na wydanie decyzji KE. Mam nadzieję, że to nastąpi niebawem" - powiedziała dyrektor. Dodała, że zgodnie z rozporządzeniem, maksymalny termin wydania decyzji to 15 dni roboczych, ale według jej ustaleń nastąpi to "w przeciągu najbliższych dni".

"Po zatwierdzeniu programu przez KE będzie możliwe ogłoszenie konkursów" - powiedziała Brzyska. Poinformowała, że zgodnie z harmonogramem programu nabór wniosków ma ruszyć w lutym 2022 r.

"W tej chwili oczekujemy na oficjalną decyzję KE" - powiedziała Brzyska.

"Decyzja o tym, że te środki będą dla naszego regionu oczywiście, że jest. Natomiast w tym momencie samo formalne zatwierdzenie treści dokumentu RPO 2014-2020 musi nastąpić wydaniem numeru decyzji poprzez KE" - dodała dyrektor.

"Jest to decyzja proceduralna, ale nieformalnie mamy te środki" - powiedział marszałek Stawiarski.

Wypłata środków w ramach programu REACT-EU stanęła pod znakiem zapytania, kiedy w 2019 r. sejmiki województw małopolskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego przyjęły uchwałę przeciwko "ideologii LGBT", z kolei sejmik woj. łódzkiego przyjął Samorządową Kartę Praw Rodzin.

KE wystosowała list do władz polskich regionów podkreślając wagę odpowiedzi na wezwanie "do usunięcia uchybienia". KE dała tym województwom czas na odpowiedź do połowy września, zawieszając jednocześnie rozmowy z nimi na temat wypłat środków z programu REACT-EU.

Następnie wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda zwrócił się do samorządów z prośbą o "weryfikację legislacji" i usunięcie elementów, które mogą dyskryminować lub być "źle odbierane".

27 września br. sejmik woj. lubelskiego przegłosował zmianę stanowiska z 25 kwietnia 2019 r. "w sprawie wprowadzania ideologii +LGBT+ do wspólnot samorządowych". Radni zmienili nazwę dokumentu na: "w sprawie ochrony podstawowych praw i wolności".

W zmienionym stanowisku radni wykreślili odniesienia do LGBT. Usunęli m.in. zapis dotyczący "standardów Światowej Organizacji Zdrowia" oraz "funkcjonariuszy politycznej poprawności w szkołach (tzw. +latarników+)".

W ramach dialogu z KE 2 listopada br. Zarząd Województwa Lubelskiego podjął uchwałę w sprawie ochrony przed przejawami dyskryminacji. Członkowie zarządu zagwarantowali, że w trakcie realizacji swoich zadań publicznych "zawsze stoją na straży wolności, tolerancji i ochrony przed dyskryminacją, w szczególności ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub przekonania, poglądy polityczne lub wszelkie inne poglądy, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną oraz przynależność państwową, określonych w art. 21 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej".

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!