Partnerzy portalu

Kontrakt Lubuski: Cztery partnerstwa gmin podpisały porozumienia na tzw. "małe ZIT-y"

• Cztery partnerstwa gmin z woj. lubuskiego podpisały porozumienia w ramach Kontraktu Lubuskiego.
• Kontrakt Lubuski zawiera tzw. "małe ZIT-y".
• Wybrane zostały projekty w zakresie poprawy dostępności transportowej, gospodarki oraz edukacji zawodowej.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Cztery partnerstwa gmin z woj. lubuskiego podpisały porozumienia z samorządem województwa w ramach Kontraktu Lubuskiego - dokumentu określającego kierunki wsparcia z funduszy UE dla samorządów lokalnych, które połączyły siły w celu realizacji wspólnych zadań.

Jak wyjaśniła na konferencji prasowej marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak, Kontrakt Lubuski to nowatorski pomysł na wsparcie mniejszych ośrodków, które w odróżnieniu od Gorzowa Wlkp. i Zielonej Góry nie mogą liczyć na wsparcie unijne swoich obszarów funkcjonalnych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT).

Czytaj też: Co dwa ZIT-y to nie jeden. Lubuskie ma dwie strategie

Marszałek podkreśliła, że Kontrakt Lubuski to inicjatywa oddolna lubuskich samorządów.

Mniejsze samorządy nie mogąc liczyć na własne ZIT-y, domagały się innej formuły gwarantującej im łatwiejszy dostęp do unijnych pieniędzy na zadania rozwiązujące problemy ich mieszkańców. W ten sposób zrodziła się koncepcja Kontraktu Lubuskiego, w który zostały wpisane przedsięwzięcia obejmujące swoim zasięgiem obszar więcej niż jednego samorządu lokalnego.

Tym samym Kontrakt Lubuski zawiera tzw. "małe ZIT-y". Na mocy zawartych w poniedziałek porozumień, liderzy partnerstw gmin będą mogli liczyć na dodatkowe punkty podczas konkursów na unijne pieniądze. Ze zgłoszonych przez partnerstwa ponad 60 koncepcji do realizacji w formule Kontraktu wybrano dziewięć, w tym trzy warunkowo - dotyczące zdrowia.

"Wybrane zostały przede wszystkim projekty w zakresie poprawy dostępności transportowej, gospodarki oraz edukacji zawodowej. Są to pierwsze tzw. małe ZIT-y, które za chwilę wystartują. Te partnerstwa powinny skrupulatnie wykonać swoją pracę, bo to one najlepiej wiedzą, czego potrzeba w miastach i gminach" - mówiła marszałek Polak.

fot.lubuskie.pl
fot.lubuskie.pl

Na przykład samorządy tworzące Nowosolski Obszar Funkcjonalny chcą uzyskać unijne środki na zorganizowanie komunalnego transportu publicznego. Koszt przedsięwzięcia oszacowały na ok. 40 mln zł. W ramach zadania mają zostać zakupione nowe autobusy, wybudowane przystanki oraz dworzec i zaplecze techniczne dla autobusów w Nowej Soli.

"Dla nas to historyczna chwila i bardzo ważny moment, do którego przygotowywaliśmy się kilka lat. Chciałem przypomnieć, że poza Zieloną Góra i Gorzowem Wlkp. w pozostałych miejscowościach województwa lubuskiego mieszka ponad 70 proc. mieszkańców" - podkreślił prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz reprezentujący Nowosolski Obszar Funkcjonalny.

"Każdy z nas tutaj reprezentujących poszczególny obszar funkcjonalny ma projekty o oddziaływaniu regionalnym. To nie dotyczy jednej inwestycji w określonej gminie, czy miejscowości, a dotyczy inwestycji o oddziaływaniu regionalnym. Te projekty są ze sobą spójne" - zadeklarował prezydent.

Z kolei Partnerstwo Powiatu Międzyrzeckiego liczy na unijne wsparcie przy tworzeniu terenów inwestycyjnych. Koszty tego zadania oszacowało na 16 mln zł. Żarsko-Żagański Obszar Funkcjonalny na ten sam cel i promocję gospodarczą, rozwój komunikacji publicznej i edukację zamierza przeznaczyć ponad 40 mln zł licząc, że w będą pochodzić głównie z UE.

Kontrakt Lubuski nie stanowi podstawy do podziału pieniędzy z RPO-Lubuskie 2020, nie jest też narzędziem dystrybucji tych środków. Przedsięwzięcia w formule Kontraktu będą składane w konkursach, w ramach których będzie zastosowana dla nich preferencja punktowa. Tak więc na starcie będą miały większe szanse na przyznanie dofinansowania niż pozostałe wnioski.

KOMENTARZE1

  • artmetic ekonsulting 2016-03-18 20:31:18
    Dotacje unijne, pozyskiwanie finansowania zewnętrznego, RPO Lubuskiego: zajrzyj na stronę Artmetic!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!