Partner portalu

Krajowy Plan Odbudowy to nie kolejna okazja do centralizacji

O Krajowym Planie Odbudowy, współpracy z rządem podczas pandemii i nie tylko, podziale województwa mazowieckiego rozmawiamy z jego marszałkiem, Adamem Struzikiem.

Samorządy domagają się większego udziału w realizacji Krajowego Planu Odbudowy oraz klarownych reguł dzielenia środków unijnych w różnych programach i obszarach.

Program zakłada przyznanie Polsce prawie 70 mld euro, z czego w formie bezzwrotnej dotacji 24 mld euro (reszta w formie pożyczek i kredytów). 

– Przesłaliśmy do rządu wiele projektów, pokazaliśmy najważniejsze dziedziny, w których te pieniądze powinny być wykorzystane. Mamy jednak wrażenie, że miejsca dla samorządów wojewódzkich jest tam niewiele. To kolejna tendencja do centralizacji... Uważam, że jeśli chodzi o pieniądze zwrotne, to struktury rządowe sobie z tym nie poradzą, a my mamy doświadczenie w tej dziedzinie – podkreśla Adam Struzik.

Jego zdaniem normą powinno być, że 60 proc. wydatkują struktury rządowe, a 40 proc. - samorządowe. 

W województwie mazowieckim są bardzo duże różnice rozwojowe, firmy skoncentrowane są głównie w obszarze metropolii warszawskiej - na 800 tys. małych i średnich firm aż 650 tys. tam jest zarejestrowanych. Zdaniem mazowieckiego marszałka KPO mógłby pomóc w wyrównaniu tych różnic, np. poprzez dofinansowanie do szpitali, cyfryzacji, walki ze smogiem.  

Adam Struzik obawia się pomysłu podziału województwa mazowieckiego. Jego zdaniem wprowadzony 10 lat temu podział statystyczny województwa wystarczy, by mogło ono sięgać po unijne środki - i nie ma powodu, by ten argument podawać jako przyczynę stworzenia nowego województwa. 

W jego opinii u źródeł pomysłu stoją przyczyny polityczne – chęć objęcia władzy przez partie rządzące w części Mazowsza oraz ambicje Radomia.

 

Czytaj też: Prof. Paweł Swianiewicz: Podział Mazowsza? Nie widzę argumentów

  • Rozmowa z Adamem Struzikiem to element cyklu publikacji związanych z merytorycznym przygotowaniem Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (EEC), zaplanowanego na 20-22 września 2021 r. Wywiady z decydentami, ekspertami i znanymi menedżerami łączy kongresowy brand – EEC People. W ramach cyklu dziennikarze portalu rozmawiają z ekspertami, politykami i menedżerami (EEC People). Powstają też raporty opisujące najważniejsze trendy w gospodarce (EEC Review), badania opinii (EEC Insight) i debaty tematyczne.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!