Partnerzy portalu

Małopolskie: powstanie Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii

Ponad 18 mln zł będzie kosztować budowa Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii w Miękini k. Krakowa. Nowe laboratorium będzie służyło prowadzeniu prac naukowo-badawczych na rzecz podmiotów komercyjnych.

Inwestycja, która zakończy się pod koniec 2021 roku, otrzymała dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego w wysokości prawie 8 mln zł.

Jak podkreślił wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka, inwestycje w rozwój małopolskiej nauki oraz inspirowanie do współpracy środowisk akademickich i biznesu należą do priorytetów działań zarządu województwa.

"Wsparcie Centrów Transferu Wiedzy, jakim jest Miękinia, jest tego najlepszym przykładem. To daje solidne podwaliny dla prowadzenia prac badawczo - rozwojowych na rzecz wykorzystania zrównoważonej energii" - zaznaczył wicemarszałek.

Na terenie centrum w Miękini powstanie pięć jednostek badawczych: laboratorium odnawialnych źródeł, poszanowania energii i środowiska, laboratorium sorbentów mineralnych, laboratorium radioizotopowych analiz środowiskowych, laboratorium badawcze iLab - jako wirtualna rzeczywistość do badań naukowych z salą komputerową i multimedialną salą 3D do celów prototypownia i testowania wyników badań - oraz akredytowane laboratorium hydrogeochemiczne.

Władze województwa zaznaczyły, że Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii "Miękinia" to kolejny krok w rozwoju Centr Transferu Wiedzy, które wspomagają środowiska naukowe w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań dla biznesu i wspierają transfer wiedzy do przedsiębiorstw.

Małopolska - podkreślił Smółka - znajduje się w czołówce pod względem pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych w stosunku do całego kraju. Dostarcza 9 proc. produkcji energii pierwotnej. Głównymi źródłami OZE w Małopolsce są elektrownie wodne i geotermia, a niewielki procent stanowi biomasa.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!