Partnerzy portalu

Miliony na wiejskie przedszkola

  • PAP
  • 20 lutego 2012 - 07:07
40 ml zł na organizację przedszkoli w gminach wiejskich przeznaczył samorząd województwa lubelskiego.

W pierwszej kolejności dofinansowanie mają uzyskać projekty prowadzenia przedszkoli w gminach, gdzie takich placówek nie ma lub jest ich bardzo mało.

Czytaj też: Wychowanie przedszkolne na wsi

Fundusze na dofinansowanie przedszkoli pochodzą z unijnego programu kapitał ludzki. Większość tych środków województwo lubelskie uzyskało z podziału tzw. krajowej rezerwy wykonania, jako bonus za dobre tempo wydatkowania środków europejskich.

Zastępca dyrektora departamentu europejskiego funduszu społecznego w urzędzie marszałkowskim w Lublinie Hubert Rząsowski zapowiedział, że priorytetowo będą rozpoznawane wnioski o dotacje na organizację przedszkola w gminach, w których edukacją przedszkolną objętych jest najwyżej 30 proc. dzieci. Takich gmin na Lubelszczyźnie (zabierz głos/oceń marszałka województwa) jest 64.

„O dofinansowanie mogą się ubiegać zarówno samorządy jak i np. stowarzyszenia, które chcą prowadzić przedszkole na terenie gmin, gdzie przedszkoli nie ma lub jest ich bardzo mało” – powiedział Rząsowski.

Wnioskodawcy chcący zorganizować przedszkole na tych terenach będą mogli uzyskać dotację zarówno na urządzenie placówki – np. na remont budynku, wyposażenie, zakup pomocy dydaktycznych – jak i na działalność przedszkola na okres dwóch lat. Kwota dotacji może sięgnąć 85 proc. całej inwestycji.

Wnioskodawca musi jednak zapewnić, że co najmniej przez kolejne dwa lata, będzie przedszkole nadal prowadził. „Zależy nam na tym, aby zachęcić i zmotywować te środowiska do stworzenia dzieciom realnej możliwości korzystania z edukacji przedszkolnej” – zaznaczył Rząsowski.

O dotacje mogą także się starać organy już prowadzące przedszkola, jeśli tworzą nowe grupy przedszkolne. Wnioski będą rozpatrywane w trybie konkursowym. Termin końcowy konkursu wyznaczono na koniec roku, ale postępowanie może być rozstrzygnięte wcześniej, jeśli złożonych zostanie odpowiednia ilość wniosków, w których kwoty dofinansowania łącznie przekroczą wyznaczony budżet programu – 40 mln zł.

„Myślę, że będzie się to cieszyło dużym zainteresowaniem, bo nie wiadomo, czy w następnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej znajdą się na te cele fundusze i jakie to będą środki” – dodał Rząsowski.

Dotychczas od 2008 r. z podobnych programów dofinansowania na Lubelszczyźnie skorzystało 259 przedszkoli.

Według danych Urzędu Statystycznego w Lublinie (zabierz głos/oceń prezydenta) w ubiegłym roku szkolnym 2010/2011 spośród wszystkich dzieci w wieku od 3 do 6 lat w woj. lubelskim wychowaniem przedszkolnym objętych było 65,2 proc. W miastach było to 87,4 proc. dzieci, a na terenach wiejskich – 47,4 proc.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!