Partnerzy portalu

Minister Jarosińska-Jedynak: Gorzów wykorzystuje dużo środków unijnych

  • PAP/KM
  • 7 lipca 2020 - 14:42 | Aktualizacja: 7 lipca 2020 - 15:00
Minister funduszy i polityki regionalnej Jarosińska-Jedynak powiedziała, że Gorzów Wlkp. wykorzystuje dużo środków unijnych. We wtorek przyjechała tam, by obejrzeć inwestycje w zrównoważony transport publiczny, dofinansowane z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

- Projekt realizowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. To współfinansowanie wyniosło 174 mln zł, przy całkowitej wartości projektu ponad 320 mln zł - mówiła Jarosińska-Jedynak.

Dodała, że dzięki temu Gorzów zakupił 14 nowoczesnych tramwajów wyprodukowanych w polskiej Pesie z Bydgoszczy i zmodernizował ponad 6,5 km torowisk.

- Bardzo cieszy, że będziemy mogli poruszać się tramwajami bezpiecznymi, nowoczesnymi (...) Dzięki temu też korzystamy z szybkiego, bezpiecznego i ekologicznego środka transportu - zaznaczyła.

Mówiła, że dla niej, jako ministra odpowiedzialnego za program Dostępność Plus, ważna jest również dostępność tramwajów dla osób niepełnosprawnych.

Prezydent Gorzowa Wlkp., Jacek Wójcicki podziękował mister i wojewodzie w realizacji projektu. Dodał, że miasto nadal w miarę swoich możliwości budżetowych będzie wnioskować o kolejne pieniądze z funduszy unijnych. Mówił, że chciałoby dokupić kolejnych sześć składów tramwajowych i wybudować nową linię tramwajową na osiedle Górczyn.

Gorzów i jego spółka Miejski Zakład Komunikacji pozyskały z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 174 mln zł na realizację projektu pn. "System zrównoważonego transportu miejskiego w Gorzowie Wlkp." Całe przedsięwzięcie jest warte ponad 320 mln zł.

Miasto za około 199 mln zł, przy dofinansowaniu unijnym na poziomie 99 mln zł, wzięło na swoje barki tzw. twarde inwestycje w infrastrukturę, natomiast MZK za ponad 122 mln zł zakupił 14 nowych składów tramwajowych, zmodernizował halę tramwajową, stację obsługi i system monitoringu torów odstawczych. Na ten cel z PiOŚ uzyskał ponad 74 mln zł dofinansowania.

2 lipca w Gorzowie została ponownie uruchomiona linia tramwajowa nr 1, tym samym po prawie trzech latach przerwy wznowiono komunikację tego typu i na tory wyjechały nowe składy.

Nadal trwają prace modernizacyjne na ulicach Chrobrego i Mieszka I, w ramach projektu ma powstać jeszcze węzeł przesiadkowy i zostać zainstalowany system dynamicznej informacji pasażerskiej wraz z nowoczesnym monitoringiem miasta.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!