Partnerzy portalu

Nabór wniosków, RPO śląskie: Zakontraktowano trzecią część środków

Wartość śląskiego RPO to ok. 3,5 mld euro, czyli ok. 14,4 mld zł. To ok. 11 proc. budżetu regionalnych programów operacyjnych wszystkich polskich województw. Tylko trzy krajowe programy operacyjne (Infrastruktura i Środowisko, Inteligentny Rozwój oraz Wiedza, Edukacja, Rozwój) są większe od śląskiego RPO.

• Województwo Śląskie zakontraktowało dotąd ok. 33 proc. środków z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 - podał samorząd województwa.

• W poniedziałek (11 września) rusza kampania informacyjna poświęcona m.in. kolejnym naborom projektów w ramach RPO.

• Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego jest największym tego typu w Polsce.

"Mamy już podpisane umowy, które pokrywają w całości środki wydane w ramach RPO na lata 2007-2013. To około 33 proc. obecnej alokacji, co przekłada się na 4,8 mld zł" - poinformował wicemarszałek woj. śląskiego Michał Gramatyka podczas konferencji "Śląskie - przyspieszamy! Co nowego w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-2020?".

fot.twitter.com/PrasoweSlaskie
fot.twitter.com/PrasoweSlaskie

Ponad 6,7 tys. wniosków

Dotychczas w woj. śląskim ogłoszono 240 naborów projektów na łączną kwotę 10,2 mld zł (69 proc. alokacji), wybrano wnioski na 6,1 mld zł (41 proc.), a wartość podpisanych 1455 umów to 4,8 mld zł (33 proc.). Wartość rozlicznych już płatności wynosi 710 mln zł (4,8 proc.).

W ogłoszonych dotąd naborach łącznie złożono ponad 6,7 tys. wniosków, ubiegających się o dofinansowanie na łączną kwotę 15,9 mld zł. Przeciętnie w jednym naborze składanych było 28 wniosków, a ich łączna wartość wynosiła średnio 156 proc. dostępnej w naborach kwoty.

Nowe nabory na okrągło

Cały czas trwają kolejne nabory projektów, które od poniedziałku, przez 12 najbliższych tygodni będą przedstawiane w specjalnej kampanii informacyjnej, której ambasadorem został marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa. Przedsięwzięcie wesprze znany rysownik Henryk Sawka, którego rysunki wykorzystano w materiałach informacyjnych.

Zaplanowana do 4 grudnia kampania w mediach, także społecznościowych, ma m.in. dostarczyć informacji o jakie środki z RPO można starać się w 2018 r. oraz jak skutecznie aplikować o unijne wsparcie. Szczegóły pojawią się w najbliższy poniedziałek na stronie internetowej www.slaskieprzyspieszamy.pl.

Dla firm istotne są także nowe narzędzia dofinansowania szkoleń, dające możliwość zdobywania kwalifikacji m.in. pracownikom małych i średnich firm. Nowy model finansowania zakłada wsparcie mikroprzedsiębiorstw na poziomie 80 proc., małych firm - 70 proc., a średnich - 50 proc.

"Dla mikro i małych firm istnieją możliwości uzyskania dodatkowych punktów, co może się przełożyć na maksymalne dofinansowanie w wysokości 80 proc. Pula przeznaczona na jeden podmiot nie może przekroczyć jednak 100 tys. zł" - tłumaczyła szefowa Wydziału Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Woj. Śląskiego Małgorzata Staś.

Pieniądze na szkolenia

Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach wskazał już sześciu operatorów, którzy na potrzeby szkoleń sektora małych i średnich firm mają w sumie do wydania ponad 400 mln zł. Bliższe informacje w tej sprawie dostępne są na stronie internetowej www.szkoleniaslaskie.pl.

Dostosowaniu szkoleń do faktycznych potrzeb przedsiębiorców ma pomóc tzw. Podmiotowy System Finansowania (PSF), stworzony dzięki wsparciu unijnemu, aby ułatwić mikro-, małym i średnim firmom oraz ich pracownikom, a także osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą, zdobycie dofinansowania na usługi szkoleniowe. Szkoleń nie trzeba już wybierać z zamkniętej listy, ale można dopasować usługę do potrzeb, korzystając z Bazy Usług Rozwojowych (BUR) - obejmuje ona już nie tylko szkolenia i kursy, ale też np. studia podyplomowe. Baza dostępna pod adresem www.uslugirozwojowe.parp.gov.pl obejmuje prawie 15 tys. usług z całego kraju, ze wszystkich branż.

Baza daje też możliwość zamówienia usługi szkoleniowej "szytej na miarę" - jeżeli przedsiębiorca nie znajdzie potrzebnego mu szkolenia w bazie, ma możliwość umieszczenia w systemie ogłoszenia o swoim zapotrzebowaniu. Następnie firma szkoleniowa kontaktuje się z zamawiającym i przygotowuje ofertę dopasowaną do jego potrzeb - dzięki temu przedsiębiorca ma dostać usługę dokładnie odpowiadającą jego zapotrzebowaniu. 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!