Partnerzy portalu

Opolskie: 42 mln złotych na ochronę dziedzictwa kulturowego

Renowacja wnętrz katedry w Opolu, zamku w Głogówku oraz kompleksu zamkowego w Kędzierzynie-Koźlu, a także remont pasieki zarodowej w Maciejowie znalazły się wśród 13 projektów, które otrzymają w sumie 42 mln 400 tys. zł dofinansowania od samorządu województwa opolskiego.

Zarząd Województwa Opolskiego zatwierdził listę projektów, które otrzymają dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach działania "Dziedzictwo kulturowe i kultura".

W trakcie naboru zakwalifikowano aż 35 projektów, jednak ich wartość przekroczyła kwotę, jaką samorząd województwa mógł wydać na ten cel. Ostatecznie wybrano 13 projektów. Wśród nich znalazła się renowacja wnętrz katedry w Opolu, przebudowa placów w Opolu, renowacja zamku w Głogówku i kompleksu zamkowego w Kędzierzynie-Koźlu.

Marszałek województwa Andrzej Buła podkreśla, że wybór był bardzo trudny, jednak jest przekonany, że dzięki wsparciu wiele wartościowych miejsc w regionie odzyska dawny blask, a jednocześnie wzrośnie atrakcyjność turystyczna regionu.

Najwięcej, bo po blisko 4 mln złotych, otrzymają takie projekty jak renowacja wnętrza katedry w Opolu, stworzenie ścieżki edukacyjnej po zabytkowych obiektach Wodociągów i Kanalizacji i rewitalizacja zamku w Głogówku.

Uznanie komisji zdobył także projekt obejmujący prace konserwatorskie na terenie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach (ponad 3 mln zł), oraz projekty obejmujące promocję i rozwój dziedzictwa kulturowego i historycznego na terenie gminy Pokój (3,2 mln zł), powiatu namysłowskiego (3,3 mln zł) i gminy Popielów (3,5 mln złotych). Ponad 1,2 mln złotych otrzyma firma, która podjęła się remontu pasieki zarodowej w Maciejowie w celu zachowania dziedzictwa badacza pszczół, ks. dr. Jana Dzierżona.

"Nasz region jest niezwykle bogaty w miejsca ważne ze względu na ich wartość kulturową, historyczną czy krajobrazową. Cieszę się, że choćby w ten sposób, nasz samorząd ma swój wkład do ich ochrony, dając szansę by mogły się nimi zachwycać także przyszłe pokolenia" - powiedział marszałek Buła.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!