Partnerzy portalu

Opolskie: Ponad 700 sołectw uczestniczy w Regionalnym Programie Odnowy Wsi

Już ponad siedemset z 1028 sołectw województwa opolskiego uczestniczy w działającym od 1997 roku Regionalnym Programie Odnowy Wsi województwa opolskiego. W sobotę (9 lutego) na zamku w Pawłowicach o osiągnięciach RPOW dyskutowało ponad stu liderów programu z województwa opolskiego.
  • Regionalny Program Odnowy Wsi jest realizowany w województwie opolskim od 1997 roku.
  • Przy jego wdrożeniu korzystano z doświadczeń niemieckich i austriackich.
  • Jego ideą była aktywizacja środowisk wiejskich, z których część miała problemy wynikające m.in. ze zmian demograficznych i likwidacji zakładów oraz wiejskich ośrodków życia społecznego.

"Od samego początku ideą programu było wyzwolenie energii w środowiskach lokalnych. Nikt nie starał się i nadal nie zamierza niczego narzucać z góry. W drodze spotkań, konsultacji, szkoleń staraliśmy się pomóc członkom lokalnych wspólnot w określeniu celów, które mogą polepszyć ich warunki życia na wsi, a następnie je zrealizować. Dlatego rozpoczęliśmy od przekonywania, że "warto chcieć", potem przyszedł czas na wyłanianie lokalnych liderów. Na podstawie zgłaszanych oddolnie postulatów zrealizowano program odnowy dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Teraz przyszedł czas na dziedzictwo kulinarne. Dzisiaj, po upływie dwudziestu lat, już nikt nie ma wątpliwości co do sukcesu programu" - uważa Ewa Kotula z opolskiego urzędu marszałkowskiego.

Podobnego zdania jest Barbara Musioł ze Staniszcz Małych, których mieszkańcy działają w ramach programu od początku wieku. Jak zaznacza, dzięki programowi udało się zdecydowanie poprawić standard życia we wsi z jednoczesnym zachowaniem jej naturalnych walorów.

"Rozpoczęliśmy od opracowania planu działania i oceny naszych możliwości oraz potrzeb. Potem przyszedł czas jego realizacji - krok po kroku. Dzięki naszej pracy przerobiliśmy remizę, w której były miejsca tylko na wozy bojowe z prymitywnym zapleczem socjalnym, na prawdziwe centrum rekreacyjne. Dzisiaj w budynku OSP jest nowoczesne zaplecze do organizacji imprez, miejsce spotkań dla lokalnego koła mniejszości niemieckiej i oczywiście baza dla strażaków. W sąsiedztwie wybudowaliśmy plac zabaw, boisko do siatkówki plażowej i miejsce ze sprzętem do ćwiczeń. Obok posadziliśmy tradycyjne drzewa, które są wypierane z sąsiedztwa domów przez wszechobecne iglaki. Ale to nie koniec, bo już myślimy o wyznaczeniu wzdłuż Małej Panwi szlaku dla miłośników marszów z kijkami, przy których będą tablice z zestawami ćwiczeń czy zadaszone miejsca wypoczynku" - wylicza Musioł.

Województwo opolskie jako pierwsze w kraju zainicjowało Program Odnowy Wsi w 1997 roku. Podstawą były doświadczenia niemieckiego partnera - landu Nadrenia-Palatynat, który wówczas był europejskim liderem odnowy wsi.

Obecnie opolski program ma partnerów w kilku polskich regionach. Od rozpoczęcia programu władze województwa przeznaczyły na jego rozwój ponad osiem milionów złotych. W 2019 roku tylko dla stowarzyszeń działających na rzecz opolskich wsi w ramach RPOW przeznaczono 350 tysięcy złotych. Według wyliczeń władz województwa, każda złotówka wyłożona na program generuje kilkadziesiąt dodatkowych złotych przy końcowej realizacji programu.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!