Partnerzy portalu

Orliki na finiszu

  • PAP
  • 26 listopada 2012 - 20:01
W grudniu zakończony zostanie rządowy program "Moje Boisko Orlik 2012". Przez pięć lat powstało ok. 2600 kompleksów nowoczesnej infrastruktury sportowej. Według byłego ministra sportu Mirosława Drzewieckiego, to największy tego rodzaju projekt w Europie.
O programie, w założeniu którego każda gmina miała zostać wyposażona w kompleks boisk sportowych wraz z szatniami, zapleczem socjalnym i sztucznym oświetleniem, poinformował w listopadzie 2007 roku podczas expose premier Donald Tusk. W latach 2008-11 przeznaczono na ten cel z budżetu państwa 812 597 879 zł. W 2012 roku wsparcie wyniesie ok. 160 mln zł, co łącznie daje blisko miliard.

"Przede wszystkim chodziło o przyciągnięcie do sportu młodych ludzi, którzy obecnie wolą siedzieć przy komputerze. Oderwać ich od tego mogliśmy tylko za sprawą infrastruktury na miarę XXI wieku. Uważam, że możemy mówić o ogromnym sukcesie, zarówno jeśli chodzi o ilość, jak i jakość Orlików. Równie istotne będzie, czy stworzone zaplecze zostanie odpowiednio wykorzystane" - powiedział były szef resortu Mirosław Drzewiecki, który odpowiadał za przygotowanie projektu.

Czytaj też:  Orlik+ zależy od ministra finansów

Jak dodał, początkowo - ze względu na Euro 2012 - celem było stworzenie 2012 ogólnodostępnych boisk. Później, wraz ze wzrostem zainteresowania gmin, postanowiono zwiększyć ich liczbę.

W ciągu pięciu lat trwania programu z oferty skorzystało łącznie 1668 gmin. Najlepiej pod tym względem wypada województwo zachodniopomorskie, na terenie którego do końca ubiegłego roku powstało 175 obiektów. Bez Orlików pozostanie 811 gmin w całym kraju, co stanowi 33 procent.

Samorządowcy za główny powód nieprzystąpienia do programu uznawali brak funduszy na pokrycie wkładu własnego (33 proc. wartości inwestycji). Innych odstraszał koszt utrzymania i konserwacji boisk.

"Nie do końca wierzę w taką argumentację. W tym wypadku najważniejsze są dobre chęci zarządzających obiektem" - ocenił Drzewiecki.

W założeniu Orlik miał kosztować ok. miliona złotych. Przeważnie jednak suma ta była większa. Gmina pokrywała 1/3 kosztów, podobnie jak ministerstwo sportu (jednak nie więcej niż 333 tys. zł) i samorząd wojewódzki.

W ubiegłym roku wprowadzono możliwość dodatkowego wsparcia dla najbiedniejszych gmin. Wówczas dotacja została zwiększona do 47 proc. (ale nie więcej niż 500 tys. zł).

Na pomyśle rządu skorzystały przede wszystkim mniejsze miejscowości. "Sami, bez dofinansowania z samorządu i ministerstwa nie wybudowalibyśmy takiego kompleksu. Orliki w dużym stopniu zastępują salę gimnastyczną, której nie mają dwie szkoły w naszej gminie" - podkreślił podinspektor referatu inwestycji gminy Gizałki (województwo wielkopolskie) Łukasz Osman. W liczącej 700 mieszkańców wsi o tej samej nazwie Orlik jest największą atrakcją.

Inicjatywę chwalą także m.in. przedstawiciele województwa małopolskiego, którzy zwracają uwagę na popularność obiektów wśród mieszkańców.

"Zbudowaliśmy cztery Orliki. Szczególnie oblegany jest ten położony w centrum Wieliczki. Non stop odbywają się tu treningi, turnieje amatorskie, a miały też miejsce zawody międzynarodowe" - powiedział PAP burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

"Mamy dwa boiska, które funkcjonują 18 godzin na dobę. Korzysta z nich nie tylko młodzież, ale i dorośli amatorzy sportu" - podkreślił wójt pobliskiego Gdowa Zbigniew Wojas.

Orlika doceniają także władze niespełna trzytysięcznego Książa Wielkopolskiego. Ich obawy budzi jednak kwota, którą trzeba wydać na funkcjonowanie obiektu.

"Utrzymanie i konserwacja boisk wymaga specjalistycznych maszyn, a to sporo kosztuje. Zatrudniamy dwóch animatorów, łącznie na pełny etat, a z ministerstwa otrzymujemy tylko 500 złotych na osobę. Cały ciężar utrzymania boisk spoczywa na gminie. Dla dużego miasta jak Poznań, może nie są to wielkie sumy, ale dla nas na pewno tak" - podkreśliła podinspektor d/s oświaty Urzędu Miejskiego Książa Wlkp. Agata Weiss.

W 2010 roku uruchomiony został pilotażowy program "Biały Orlik". W pierwszych dwóch latach jego obowiązywania wybudowano 100 lodowisk, na co z budżetu państwa przeznaczono prawie 24 mln zł. Według szacunków ministerstwa, do końca roku skorzystać z oferty ma jeszcze prawie 60 beneficjentów.

Program "Moje Boisko Orlik 2012" zostanie zakończony w grudniu. Kontynuowany za to będzie projekt "Animator - Moje Boisko Orlik 2012", którego głównym celem jest dofinansowanie zatrudnienia pracujących na tych obiektach trenerów i instruktorów.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!