Partnerzy portalu

Ostatni dzwonek na kulturalne dotacje

  • GK
  • 17 września 2012 - 12:39 | Aktualizacja: 17 września 2012 - 12:41
Aktualna edycja unijnego Programu Kultura 2007-2013 właśnie dobiega końca, co oznacza ostatnią szansę na dotacje dla polskich operatorów kulturalnych.

Program od ponad 10 lat pozwala operatorom kulturalnym tworzyć sieci kontaktów, wymieniać się wiedzą oraz wspólnie pracować i prezentować swoje osiągnięcia szerokiemu gronu odbiorców w całej Europie.

Z dofinansowania mogą skorzystać zarówno organizacje pozarządowe, jak i publiczne instytucje, np. teatry, muzea, zespoły taneczne, galerie sztuki, biblioteki, centra kultury, organizatorzy festiwali, stowarzyszenia, fundacje, uczelnie wyższe, organy władzy publicznej i wydawnictwa.

Do 10 października można zgłaszać projekty z obszaru „Wspieranie podmiotów działających na szczeblu europejskim”. 7 listopada natomiast mija termin zgłoszeń projektów w obszarach: „Długoterminowe projekty współpracy”, „Krótkoterminowe projekty współpracy” oraz „Współpraca między organizacjami badającymi politykę kulturalną”.

Projekty z obszaru „Wspieranie europejskich festiwali kultury” można zgłaszać do 5 grudnia 2012, a z obszaru „Projekty tłumaczeń literackich” do 3 lutego 2013. Obecną edycję programu zamykają zgłoszenia projektów z obszaru „Projekty współpracy z krajami trzecimi”.

– Szansę na otrzymanie grantu mają projekty odnoszące się do zagadnień ponadnarodowych, innowacyjne, oryginalne i kreatywne, a także dobrze widoczne i rozpoznawalne. Należy też pamiętać, że program dofinansowuje do 50 proc. kosztów projektu, więc ważny jest także wkład własny – mówi Anna Hieropolitańska z punktu kontaktowego ds. kultury.

W zależności od projektu można otrzymać dofinansowanie w wysokości od 2 tys. jednorazowej dotacji do 500 tys. euro rocznie. Średnia wysokość grantów to 100-200 tys. euro. Co roku składanych jest około 1000 aplikacji, z czego ponad 30 proc. otrzymuje dotację.

<!-- pagebreak //-->

Oznacza to, że co roku dzięki unijnemu wsparciu organizacje kulturalne z ponad 35 krajów realizują około 300 projektów w całej Europie i na świecie. Polska zrealizowała już ponad 150 projektów, które przyczyniły się do zwiększania mobilności artystów, rozwijania ponadnarodowego obiegu dzieł oraz promowania dialogu międzykulturowego.

Dotychczas wśród projektów inicjowanych, koordynowanych i współorganizowanych przez polskich operatorów znalazły się: wydarzenia muzyczne, teatralne, interdyscyplinarne, festiwale oraz inicjatywy badawcze i edukacyjne.

Polskie organizacje w ramach programu współpracowały m.in. z organizacjami z Węgier, Słowacji, Czech, Niemiec, Włoch, Francji oraz Wielkiej Brytanii. W wypełnieniu wniosku mogą nam pomóc pracownicy punktu kontaktowego ds. kultury, który odpowiada za udzielanie informacji na temat zasad funkcjonowania programu i jego promocję na poziomie państw członkowskich.

Polski Punkt działa w strukturze Instytutu Adama Mickiewicza. Po złożeniu formularza i otrzymaniu dotacji beneficjent kontaktuje się już bezpośrednio z Agencją Wykonawczą ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego w Brukseli.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!