Partnerzy portalu

Pierwsze samorządy skorzystały z unijnego grantu ELENA

  • ZWI
  • 6 czerwca 2023 - 14:24
Bank Ochrony Środowiska przyznał gminom Godziszów i Nałęczów środki z unijnej inicjatywy ELENA na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do realizacji inwestycji proekologicznych.
  • Koszty przygotowania dokumentacji zostaną w 90 proc. pokryte ze środków inicjatywy ELENA, a jedynie w 10 proc. – przez samorządy.
  • Umowy z ww. gminami z województwa lubelskiego zostały podpisane 5 czerwca 2023 r. w Centrum Biznesowym BOŚ w Lublinie.

Dokumentacja techniczna obejmie m.in.: audyt efektywności energetycznej, projekt budowlany i techniczny oraz studium wykonalności inwestycji. Zostanie wykonana przez podmioty wybrane przez bank w postępowaniu konkurencyjnym.

Pieniądze na termomodernizacje i fotowoltaikę

Na terenie gminy Godziszów inwestycje te będą dotyczyć: termomodernizacji obiektów, przebudowy instalacji centralnego ogrzewania, montażu instalacji fotowoltaicznych i klimatyzacji, a także modernizacji instalacji oświetlenia w budynkach Gminnego Centrum Kultury i Promocji oraz dwóch strażnicach OSP.

Podpisanie umowy z przedstawicielami gminy Godziszów ( fot. mat.pras./BOŚ)
Podpisanie umowy z przedstawicielami gminy Godziszów ( fot. mat.pras./BOŚ)

„Dzięki wsparciu Banku Ochrony Środowiska możemy skorzystać ze środków, umożliwiających nam realizację inwestycji, które w Gminie Godziszów planowaliśmy od dawna. To ważne przedsięwzięcia zarówno w wymiarze ekologicznym, jak i społecznym. Dzięki temu mamy pewność, że nasze starania dla zwiększenia efektywności energetycznej idą w pożądanym kierunku, zgodnie z preferencjami mieszkańców naszej gminy” – podkreślił Józef Zbytniewski, wójt Godziszowa.

Gmina Nałęczów skorzysta natomiast ze środków na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do realizacji inwestycji obejmujących termomodernizację budynków należących do Nałęczowskiego Ośrodka Kultury i Szkoły Podstawowej w Sadurkach.

„Cieszymy się, że nasz wniosek o dofinansowanie z grantu ELENA, złożony do Banku Ochrony Środowiska, uzyskał akceptację. Biorąc pod uwagę cel planowanych inwestycji oraz ich korzystny wpływ na środowisko, dobrostan mieszkańców i budżet naszego miasta, nie mamy wątpliwości, jak bardzo potrzebne są tego typu inicjatywy” – zauważył Wiesław Pardyka, Burmistrz Nałęczowa.

Inwestycje zaplanowane przez gminy mają być sfinansowane ze środków publicznych w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

BOŚ jest pierwszym bankiem w Polsce, który wykorzystuje środki unijnej inicjatywy ELENA

BOŚ jest pierwszym i dotychczas jedynym bankiem w Polsce, który wykorzystuje środki unijnej inicjatywy ELENA, by wspierać samorządy w przygotowaniu inwestycji proekologicznych. Poprzez realizację tego projektu bank może w jeszcze większym zakresie realizować swoją misję.

„Planujemy przyznanie dofinansowania z grantu ELENA kosztów dokumentacji technicznej kilkunastu samorządom. W związku ze stosunkowo niewielką pulą środków pochodzących z tego grantu, którymi dysponuje bank, a także z powodu wnioskowanej przez samorządy wartości dofinansowania, zawiesiliśmy przyjmowanie wniosków. W najbliższych miesiącach skoncentrujemy się natomiast na wykorzystaniu środków grantu ELENA do przygotowania dokumentacji inwestycji proekologicznych dwóch innych grup naszych klientów: przedsiębiorców oraz spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. W przypadku przedsiębiorstw planujemy, w szczególności, finansowanie dokumentacji niezbędnej do uzyskania dotacji (m.in. tzw. premii ekologicznej) z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Firmy mogą składać wnioski o premię ekologiczną do połowy sierpnia br.” – powiedział Jerzy Zań, wiceprezes Banku Ochrony Środowiska.

ELENA (ang. European Local ENergy Assistance) to program zarządzany przez Europejski Bank Inwestycyjny, utworzony w ramach programu „Inteligentna Energia – Europa II”, finansowanego z funduszy unijnych w ramach programu Horyzont 2020. Granty pochodzące z programu ELENA mogą być spożytkowane w trzech obszarach: wspierania efektywności energetycznej i inwestycji w energię odnawialną, zwiększania efektywności energetycznej budynków oraz rozbudowy innowacyjnego transportu miejskiego. Bank Ochrony Środowiska jest obecnie jedynym bankiem w Polsce, który w ramach tego programu może wspierać jednostki samorządu terytorialnego w przygotowaniu i finansowaniu dokumentacji technicznej.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!