Partnerzy portalu

Podkarpacie zaktualizowało strategię rozwoju

  • PAP
  • 26 sierpnia 2013 - 17:30
Przemysł lotniczy, informatyczny i turystyka są najważniejszymi obszarami, które mają być wspierane na Podkarpaciu do roku 2020.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

W poniedziałek sejmik województwa podkarpackiego zaktualizował Strategię rozwoju województwa. Dokument przygotował wybrany w maju nowy zarząd regionu.

Czytaj też: W regionie liczą się kwestie merytoryczne a nie polityczne

W maju odwołany został z funkcji marszałka województwa podkarpackiego Mirosław Karapyta, większość utraciła też dotychczasowa koalicja PO-PSL.-SLD.

Władzę w samorządzie woj. podkarpackiego przejęła koalicja PiS i Prawicy Rzeczypospolitej, marszałkiem zaś wybrano Władysława Ortyla (PiS). Nowy zarząd aktualizacją strategii dla regionu zajął się zaraz po wyborze.

W poprzedniej wersji dokumentu było osiem obszarów, na które położony był nacisk. Po nowelizacji obszary są tylko cztery: konkurencyjna i innowacyjna gospodarka; kapitał ludzki i społeczny; sieć osadnicza; środowisko i energetyka.

Jak tłumaczył zarząd województwa, mniejsza liczba obszarów wynika z tego, że wspierane mają być tylko mocne strony regionu, takie jak przemysł lotniczy, rolno-spożywczy, informatyczny i turystyczny.

Strategia ma też wyrównywać dysproporcje między poszczególnymi obszarami na Podkarpaciu o różnym stopniu rozwoju. Dokument wskazuje bowiem tzw. obszary strategicznej interwencji, których jest ok. 30. Dzięki temu wiadomo będzie, które miejsca w pierwszej kolejności wymagają interwencji, głównie finansowej.

Podkarpacie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 ma otrzymać ponad 1 mld 895 mln euro.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!