Partner portalu

Podkarpackie. Powstanie ponad 90 świetlic podwórkowych

Prawie 1,4 tys. dzieci i młodzieży zagrożonych wykluczeniem społecznym, zostanie objętych pomocą w ramach projektu realizowanego przez Chorągiew Podkarpacka Związku Harcerstwa Polskiego w Rzeszowie. W mieście powstanie też ponad 90 świetlic podwórkowych.
  • Wartość projektu ZHP to ponad 7 mln zł. Został on dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego w ramach konkursu, który ogłosił Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie.
  • Dyrektor WUP Tomasz Czop podkreśla, że dotychczas tego typu projekty nie były realizowane na Podkarpaciu.
  • Opieką zostaną objęte dzieci i młodzież, które spełniają przesłanki wykluczenia społecznego, czyli pochodzą z ubogich rodzin czy niepełnych.

- W ramach projektu nie powstaną klasyczne formy świetlicy, a będzie to praca podwórkowa, która nie wymaga siedziby, jednak zajęcia będą mogły odbywać się w siedzibach drużyn czy w użyczonych lub wynajętych placówkach - dodaje

Czop zaznaczył, że obok wychowawców zatrudnieni będą specjaliści, m.in. logopeda, socjoterapeuta i psycholog.

- Dzieci będą mieć wpływ na to, jak wygląda ich tzw. ścieżka wsparcia, czyli jaką pomoc chcą uzyskać. To podejście jest stosowane we wszystkich projektach wspierających usługi społeczne. Jednak praca podwórkowa zapewnić może bardziej elastyczne godziny pracy i dotarcie do dzieci, które tej pomocy najbardziej potrzebują - zauważył.

Czytaj więcej: Oto nowe minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli

Projekt zakłada, że na Podkarpaciu powstaną 92 świetlice, m.in. sześć w Rzeszowie, cztery w Dębicy i dwie w Pilźnie. Obejmą wsparciem niemal 1,4 tys. dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat. W świetlicach prowadzone będą zajęcia m.in. animacyjne, artystyczne, kształtujące postawy społeczne. Dzieci będą też nabywały umiejętności społeczne i interpersonalne. W ramach projektu odbędą się również wyjazdy integracyjne i do kina.

Projekt realizowany przez ZHP jest finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego na lata 2014-2020. Budżet programu pochodzi z dwóch źródeł: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego.

W ramach RPO Podkarpacie otrzyma ponad 2,1 mld euro. Instytucją zarządzającą programem jest Podkarpacki Urząd Marszałkowski. Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie pełni rolę instytucji pośredniczącej dla RPO i odpowiada za realizację trzech z jego osi finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego: Regionalny rynek pracy, Integracja społeczna, Jakość edukacji i kompetencji w regionie.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!