Partner portalu

Podkarpackie wesprze przedsiębiorstwa społeczne za pieniądze z UE

Ponad 470 miejsc pracy powstanie do końca 2019 r. w ramach dwóch projektów realizowanych przez Rzeszowski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej (ROWES). Łączny budżet obu projektów to 50 mln zł. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego.

• Dotychczas pory chęć udziału zgłosiło 2 tys. osób.

• Specjalni doradcy kluczowi pomagają określić ewentualne braki przygotowanego projektu i eliminują błędy.

• Biznesplany oceniają komisje zewnętrzne.

Jak poinformował Jakub Karp z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (RARR), która prowadzi ROWES, w obu projektach pieniądze wykorzystane do zakładania przedsiębiorstw społecznych.

"Obecnie jesteśmy na etapie przygotowywania osób, które chcą zakładać takie przedsiębiorstwa. Te osoby łączą się w tzw. grupy inicjatywne, po czym, wspólnie z animatorem pracują nad przygotowanym pomysłem na działalność. Animator wspiera tworzenie grup, pomaga wyłonić lidera, motywuje do działania" - dodał.

Po pracy z animatorem grupy inicjatywne pracują z doradcami kluczowymi, którzy pomagają określić ewentualne braki przygotowanego projektu i eliminują błędy.

"Kolejnym etapem są pięciodniowe szkolenia, na których uczestnicy zdobywają wiedzę z zakresu zagadnień prawnych, finansowych, kadrowych czy księgowych. Szkolenia te mają również pomóc w stworzeniu biznesplanu, który jest etapem końcowym przygotowania do rozpoczęcia działalności" - podkreślił Karp.

Przygotowany biznesplan oceniają komisje zewnętrzne. Jeżeli komisja uzna, że przedsiębiorstwo ma szansę na funkcjonowanie na rynku, grupa otrzyma dofinansowanie.

Zainteresowanie zakładaniem przedsiębiorstw społecznych w regionie w ramach obu projektów jest spore. Do tej pory chęć udziału w projektach zgłosiło 2 tys. osób.

Mieszkańcy Podkarpacia wykazują się również dużą pomysłowością. Wśród zgłoszonych już pomysłów jest m.in. inicjatywa mieszkańców wsi Futoma w gminie Błażowa, którzy chcą utworzyć wioskę tematyczną o nazwie "Dolina Mięty".

Inna inicjatywa zakłada utworzenie przedsiębiorstwa pn. "Akademia Kreatywności", będzie to miejsce dla małych dzieci, w którym po lekcjach będą rozwijać swoje pasje, zainteresowania, uczyć się nowych ciekawych rzeczy.

Nabór do projektów jest ciągły, osoby zainteresowane założeniem przedsiębiorstwa społecznego nadal mogą zgłaszać się do RARR.

Pierwszy projekt jest realizowany na terenie powiatów: rzeszowskiego, kolbuszowskiego, niżańskiego, stalowowolskiego i miasta Rzeszowa. Drugi natomiast obejmuje swoim zasięgiem powiaty: strzyżowski, ropczycko-sędziszowski, dębicki, mielecki, tarnobrzeski i miasto Tarnobrzeg.

Przedsiębiorstwo społeczne to organizacja, której działalność ma cele społeczne. Wypracowane zyski przeznacza np. na cele i inicjatywy społeczne.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!