Partnerzy portalu

Podlaskie: Zawieszone konkursy na dotacje z UE z programu regionalnego

Sześć konkursów na dotacje z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego m.in. na infrastrukturę kolejową, przedszkola czy kształcenie zawodowe zostało zawieszonych przez urząd marszałkowski w Białymstoku. Chodzi o dostosowanie ich do wymogów nowelizacji tzw. ustawy wdrożeniowej - poinformował urząd.

Nowelizacja tej ustawy weszła w życie 2 września. Dotyczy ona zmian w zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności, które są finansowane w obecnej perspektywie finansowej UE 2014-2020. Określa ona najważniejsze zasady wdrażania funduszy unijnych w Polsce.

"Ta nowelizacja oznacza, że trzeba dostosować do jej wymogów dokumenty i procedury, w tym kryteria wyboru projektów" - wyjaśniła zastępca dyrektora departamentu rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Izabela Łokić.

Dodała, że by zdążyć przed zmianami, urząd jeszcze w sierpniu przyspieszył ogłaszanie konkursów na dotacje - ogłosił 7 z 13 planowanych naborów na wrzesień i październik, pozostałe 6 trzeba było zawiesić, by przygotować kryteria zgodnie z ustawą i by mógł je zatwierdzić Komitet Monitorujący Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego 2014-2020.

"Teraz trwają intensywne prace nad przygotowaniem tych kryteriów. Na bieżąco kierujemy je pod obrady zarządu województwa" - tłumaczy Łokić. Po zaakceptowaniu ich przez zarząd trafią na komitet monitorujący. Ma to mieć miejsce w drugiej połowie października.

"Jak tylko komitet przyjmie kryteria, zaczniemy niezwłocznie ogłaszać nowe konkursy. Wszystkie zawieszone nabory na pewno odbędą się jeszcze w tym roku" - zapewnia Łokić.

Zawieszone są konkursy na edukację przedszkolną, infrastrukturę przedszkolną, kształcenie zawodowe i ustawiczne, infrastrukturę kolejową, rozwój usług społecznych i zdrowotnych na rzecz osób wykluczonych oraz na rewitalizację.

Podlaski RPO na lata 2014-2020 jest programem dwufunduszowym. Oprócz pieniędzy z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) obejmuje również środki z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Łącznie to kwota 5,1 mld zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!