Partnerzy portalu

Polityka spójności pomoże w odbudowie po Covid-19

Oskarża się nas o powolność i ociężałość. Jednak w chwili próby zadziałaliśmy szybko i sprawnie - powiedziała Elisa Ferreira, komisarz UE do spraw spójności i reform na EEC Online, przypominając, że antykryzysowe zmiany w polityce spójności stanowiły jedną z pierwszych reakcji Unii na Covid-19. Zapowiedziała też, że wśród priorytetów odbudowującej się po pandemii Europy będzie gospodarka bezemisyjna i cyfrowa. - Nie można bowiem budować przyszłości na podstawie pomysłów z minionej epoki - powiedziała.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Przedstawiając unijną politykę spójności na czas walki z pandemią, Elisa Ferreira zaznaczyła, że musi ona łączyć rozwiązania już sprawdzone, takie, które wymagają odnowy, ale także zupełnie nowe.
  • Po raz pierwszy w historii Komisja Europejska będzie zaciągać pożyczki na inwestycje w ramach unijnych programów. Będziemy wspólnie inwestować w sferę publiczną - powiedziała unijna komisarz.
  • Wezwała także do tego, aby skupić się na przygotowaniach dobrych projektów, przemyśleć, jak najlepiej wykorzystać każdy z dostępnych instrumentów.

W chwili nadejścia pandemii w puli programów spójności znajdowało się 50 mld euro nieprzydzielonych jeszcze środków przeznaczonych na rok 2020 - ostatni rok bieżącego wieloletniego okresu finansowego. Ich udostępnienie na walkę z kryzysem odbyło się w rekordowo krótkim czasie. Pierwszego wsparcia udzielono już w kwietniu.

W Polsce około 1,8 mld euro z funduszu regionalnego przesuwa się obecnie na finansowanie działań przeciw pandemii oraz jej gospodarczym skutkom. 1,3 mld euro przeznaczono na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw - także na sfinansowanie ich kapitału obrotowego, 426 mln euro na zakup wyposażenia dla szpitali i zaspokajanie innych potrzeb medycznych, 74 mln euro - na wsparcie pracowników i grup szczególnie narażonych, a także na zakup sprzętu umożliwiającego prowadzenie zdalnego nauczania.

Jak powiedziała Elisa Ferreira, ta szybka reakcja w ramach polityki spójności stanowi tło dla kompleksowej odpowiedzi na rzecz odbudowy gospodarczej, którą Komisja Europejska przedłożyła 27 maja. To Next Generation EU - Unia Europejska nowej generacji - o wartości 750 mld euro.

Czytaj także: Premier: fundusz odbudowy dla Polski będzie większy, niż sugerowano

- Jestem dumna z ambitnej skali i przełomowego zakresu tej propozycji. To nie czas, by planować działania na ograniczoną skalę. Jestem również dumna z tego, że propozycja Next Generation EU niesie ze sobą silne DNA spójności - oceniła unijna komisarz w swoim wystąpieniu na EEC Online.

Jest to szczególnie ważne, ponieważ o ile bowiem szok spowodowany pandemią był zasadniczo symetryczny - dotknął wszystkie kraje Unii, o tyle jej wpływ na gospodarkę skupił się w określonych sektorach i regionach. Bogatym będzie łatwiej wyjść z kryzysu, mniej zamożnym trudniej. Polityka spójności ma niwelować tę różnicę.

Elisa Ferreira zaznaczyła, nawiązując do tytułu panelu „Fundusze UE. Stare i nowe priorytety”, że nowa polityka spójności musi łączyć rozwiązania już sprawdzone, takie, które wymagają odnowy, ale także zupełnie nowe.

Skupmy się na tym, co nowe.

- Po raz pierwszy w historii Komisja Europejska będzie zaciągać pożyczki na inwestycje w ramach unijnych programów. Będziemy wspólnie inwestować w sferę publiczną - powiedziała unijna komisarz.

W ramach nowego programu REACT-EU polityka spójności otrzyma 55 mld euro dodatkowych funduszy w latach 2020-2022, a jej celem będzie stworzenie solidnej podstawy dla odbudowy gospodarczej, przy należytym uwzględnieniu jej wymiaru przestrzennego. Wśród priorytetów znajdą się m.in.: programy zatrudnienia, wsparcie płynności finansowej dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz wsparcie dla małej infrastruktury ekologicznej i cyfrowej.

- Krótko mówiąc, podwójnym celem jest stworzenie miejsc pracy i wspieranie transformacji unijnej gospodarki - oznajmiła unijna komisarz.

Ponadto zasoby Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, którego jednym z ojców założycieli był Jerzy Buzek, zwiększono do 40 mld euro, ponieważ regiony, dostosowujące swój gospodarczy profil do wymogów klimatycznych, będą potrzebowały większego, a nie mniejszego wsparcia. Polska pozostanie największym beneficjentem tego funduszu.

Czytaj także: 8 mld euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla Polski

- Proponujemy również dokonanie przeglądu śródokresowego polityki spójności w 2024 roku, co otworzy perspektywę uzupełnienia dostępnych środków o 10 mld euro - powiedziała Ferreira, przypominając, że Polska to największy beneficjent polityki spójności od czasu przystąpienia do Unii Europejskiej w roku 2004.

Wezwała także do tego, aby skupić się przygotowaniach dobrych projektów, przemyśleć, jak najlepiej wykorzystać każdy z dostępnych instrumentów. - To ważniejsze niż kiedykolwiek, abyśmy jak najlepiej wykorzystali możliwości, które nam dano - podsumowała.

Zobacz całe wystąpienie Elisy Ferreiry na EEC Online
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!