Partnerzy portalu

Polska wschodnia wymaga przyjaznego przemysłu

  • PAP
  • 9 kwietnia 2013 - 08:40
Przemysł przyjazny środowisku i dokończenie inwestycji infrastrukturalnych – to niektóre priorytety, jakie na lata 2014-2020 są przewidywane dla regionów z Polski wschodniej – mówił w poniedziałek w Białymstoku wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Wicepremier był gościem I Forum Polski Wschodniej, zorganizowanego przez PSL. To pierwsze z serii takich spotkań, które w najbliższym czasie, obok podlaskiego, odbędą się także w województwach: lubelskim, warmińsko-mazurskim, podkarpackim i świętokrzyskim.

Celem forum jest m.in. sprecyzowanie dalszych oczekiwań rozwojowych regionów. Wicepremier i szef PSL podkreślał, że wschodnie regiony, mimo dodatkowego wsparcia w formie programu Rozwój Polski Wschodniej, wciąż rozwijają się wolniej niż reszta kraju.

Zaznaczył, że sam program niczego nie rozwiąże; trzeba lepiej wykorzystywać potencjał tej części Polski m.in. w dziedzinie współpracy nauki z biznesem.

„Polska wschodnia wymaga przyjaznego uprzemysłowienia" - mówił.

Dodał, że będą utrzymane preferencje w strefach ekonomicznych i dotacje dla firm.

Obecna na forum prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak powiedziała, że jednym z priorytetów w kontynuowanym programie Rozwój Polski Wschodniej w latach 2014-2020 będzie właśnie wsparcie współpracy nauki z biznesem w sferze innowacyjnych rozwiązań czy wsparcie instytucji otoczenia biznesu takich jak np. klastry czy parki naukowo-technologiczne.

Na lata 2007-2013 RPW to 2,3 mld euro. W kolejnych latach ma to być podobna kwota. Dalsze wsparcie firm zapowiada też Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Jej wiceprezes Bożena Czaja powiedziała, że niewykluczone, iż w kolejnych latach będzie kontynuowana realizowana od 2009 r. duża promocja gospodarcza firm z Polski wschodniej, prowadzona za unijne pieniądze z RPW. Obecnie to 86 mln zł.

Czaja poinformowała, że dotychczasowe efekty promocji to zgłoszone w ankietach przez 150 firm informacje o zawarciu 505 kontraktów na sumę 313 mln zł (150 firm na ankiety nie odpowiedziało). Firmy zainwestowały w związku z tymi kontraktami w nowy sprzęt 6 mln zł, w budowy nowych fabryk 13 mln zł, a w rozwój ponad 11 mln zł.

Zatrudnienie znalazło 212 nowych pracowników. Branże, które skorzystały głównie na tej promocji, to: bieliźniarstwo, przemysł lotniczy, spożywczy, meblowy i maszynowo-metalowy. Z promocji korzystają głównie małe i średnie firmy, PAIiIZ ocenia efekty tej promocji jako „w miarę niezłe".

Z danych zaprezentowanych podczas I Forum Polski Wschodniej wynika, że w pięciu regionach objętych programem Rozwój Polski Wschodniej mieszka ok. 8 mln osób, co stanowi 21 proc. ogółu mieszkańców Polski. W tej części kraju działa 76 wyższych uczelni, które kształcą około 300 tys. studentów.

W 2005 r. regiony te miały najmniejszy PKB na mieszkańca w UE, dlatego powstał program Rozwój Polski Wschodniej. W ostatnich latach widać wzrost PKB, ale regiony te wciąż są opóźnione gospodarczo w porównaniu choćby z zachodnimi regionami kraju, a dochody mieszkańców wciąż są niższe niż w innych.

W ramach programu realizowanych jest obecnie 208 projektów. 95 proc. środków jest już zakontraktowanych. Do uczelni trafiło około 900 mln zł, powstało około 360 ha przygotowanych terenów dla inwestorów, powstanie w 10 tys. km sieci szerokopasmowego internetu. Zbudowano 170 km dróg, a kolejnych 130 zmodernizowano. Powstanie też 2 tys. km szlaków rowerowych.

KOMENTARZE1

  • Chełmianin N 2013-04-09 14:32:23
    W mediach i z mównicy głos mądrości się roznosi i każdy swoją lub cudzą rację powszechnie głosi, na ulicach,w knajpach i na imieninach u Małgosi, wszyscy piękne bajki opowiadają bo talent mają, Zaś ludzie tego słuchają i ich mądrość doceniają, i choć pogląd rozwoju wschodu jest popierany, ...to dlaczego pas 50km. pogranicza jest pomijany? Drogi do przejść granicznych są w fatalnym stanie a czy droga S-19 w Lubelskiem,to priorytet PANIE? Panie Piechociński trzeba mieć terenu rozeznanie, a medialne mówienie, to tylko zwykłe się chwalenie!  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!