Partnerzy portalu

Ponad 1,2 mld euro w nowym programie Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027

  • PAP
  • 25 listopada 2021 - 14:00
Ponad 1,2 mld euro (5,6 mld zł) z UE ma mieć województwo podlaskie w ramach nowego programu regionalnego - Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 - poinformowano w czwartek podczas rozpoczętych konsultacji społecznych tego programu.
  • Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki poinformował, że w nowym programie będzie więcej pieniędzy, niż w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2021.
  • Będzie to o 37 mln euro więcej - podał Christopher Todd z Komisji Europejskiej.
  • Pieniądze mają pochodzić z dwóch funduszy: ponad 937,5 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) - 75 proc., a 25 proc. - 313,6 mln euro - z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS+) - poinformowała dyrektor departamentu rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim Joanna Sarosiek.

Szczegóły przedstawiono podczas konferencji online inaugurującej konsultacje. Potrwają one do 29 grudnia 2021 r. 6 grudnia odbędzie się wysłuchanie publiczne, a w styczniu 2022 - odpowiedzi na zgłoszone uwagi.

Kosicki zaznaczył, że i kształt, i struktura programu wynikają z obowiązujących uwarunkowań, unijnych celów i dokumentów programowych, m.in. Europejskiego Zielonego Ładu. Dodał, że program jest też elementem wdrażania Umowy Partnerstwa.

"Program jest jednym z narzędzi realizacji strategii rozwoju województwa podlaskiego do 2030 r. Ma on przede wszystkim służyć realizacji misji tej strategii, która brzmi: +Ambitne Podlaskie+, ale także wizji rozwoju w 2030 r. określonej jako Podlaskie przedsiębiorcze, partnerskie i perspektywiczne" - powiedział Kosicki.

Przedstawiciel KE Christopher Todd przyznał, że negocjacje nad Umową Partnerstwa są bardzo zaawansowane. Podkreślał, że Polska pozostaje wciąż największym beneficjentem środków z UE w ramach polityki spójności. O większej kwocie dla Podlaskiego na lata 2021-2027 powiedział, że odzwierciedla ona wyzwania rozwojowe przed którymi stoi region, a jednym z nich jest dalszy rozwój, odbudowa po kryzysie, dalsza poprawa wskaźników PKB per capita, które w regonie jest niższe od średniej unijnej.

"Zachęcamy, by wykorzystać zasoby województwa wraz z inteligentnymi specjalizacjami, aby przyspieszyć ten proces nadrabiania zaległości pomiędzy innymi regionami" - powiedział Todd.

Najwięcej pieniędzy, ok. 437 mln euro ma być przeznaczone na projekty przyjazne środowisku, 271 mln euro na kapitał społeczny, 160,5 mln euro na innowacyjność, 143,3 mln euro na zwiększanie skomunikowania w regionie, 109,2 mln euro na przestrzeń społeczną wysokiej jakości (m.in. infrastruktura edukacyjna), 49,8 mln euro na Partnerskie Podlaskie. Np. 30 mln euro będzie na RLKS, czyli Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność.

Joanna Sarosiek wyjaśniła, że w ramach projektów przyjaznych środowisku będzie się można starać o środki np. na termomodernizacje obiektów użyteczności publicznej, ale też bloków komunalnych i TBS, wymianę oświetlenia ulicznego na energooszczędne, modernizacje sieci ciepłowniczych. Spora część środków ma być też wydatkowana na OZE, np. na inwestycje w pozyskanie na sprzedaż i na potrzeby własne z energii z biomasy, biogazu, wiatru, słońca, geotermię, wodór.

Dyrektor dodała, że nowością w programie będzie np. możliwość wsparcia inicjatyw innowacyjnych, np. inwestycji w przepuszczalne nawierzchnie, aby ograniczać tzw. betonozę, zwiększanie terenów zielonych, zagospodarowanie wód opadowych, nasadzenia drzew, zielone przystanki czy dachy. Nowością są także np. inwestycje w ramach gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ).

Dyrektor departamentu innowacji i przedsiębiorczości urzędu marszałkowskiego Emilia Malinowska poinformowała, że decyzją zarządu województwa, na lata 2021-2027 tzw. inteligentne specjalizacje województwa podlaskiego, czyli przewagi konkurencyjne, główne branże, na które będą kierowane środki, pozostały w zasadzie bez zmian. Są nimi: przemysł rolno-spożywczy, metalowo-maszynowy, szkutniczy, medyczny, ekoinnowacje oraz sektor ICT, wpływający na rozwój tych branż.

Wśród strategicznych projektów w programie znalazły się: Ekosystem Innowacji Dolina Rolnicza 4.0, utworzenie Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Nowotworowych Centrum Chorób Piersi - Breast Cancer Unit (BCU), projekt Xylopolis Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!