Partner portalu

Poseł zachęca samorządy do przygotowywania wniosków

  • PAP
  • 26 lipca 2011 - 11:37
Poseł PO Robert Tyszkiewicz zachęca podlaskie samorządy do przygotowywania wniosków o unijne dofinansowanie modernizacji lub budowy targowisk.

Dofinansowanie pochodzić będzie z funduszy unijnych, z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2010. Program „Mój rynek” skierowany jest do gmin liczących do 50 tys. mieszkańców oraz tzw. związków międzygminnych.

Czytaj też: Gminy dostaną pieniądze na targowiska 

W sumie w programie jest 300 mln zł. Poszczególne samorządy mogą uzyskać do 1 mln zł dofinansowania, jednak nie może ono przekraczać 75 proc. wartości inwestycji.

Ocenia się, że w sumie powstanie około 100 nowych targowisk, a 200 ma zostać zmodernizowanych. Zdaniem Tyszkiewicza, 300 samorządów, które dostałyby dotację do 1 mln zł, to niewiele w skali kraju. Według niego, pozyskanie dofinansowania wiąże się więc z dużą konkurencją wśród projektów.

Tyszkiewicz powiedział, że województwo podlaskie to region, w którym przeważają miasta do 50 tys. mieszkańców.

„Dla regionu typowo małomiasteczkowego ma to większe znaczenie, niż dla wielu regionów wielkomiejskich, przemysłowych” – dodał.

Poseł uważa, że dla wielu miast w regionie takie targowisko ma fundamentalne znacznie, bo jest to, jak podkreślił, główne źródło dochodu jego mieszkańców, a także bardzo powszechny w regionie sposób zaopatrywania się w produkty.

Tyszkiewicz ocenia, że powstanie takich targowisk w województwie podlaskim przyczyni się m.in. do rozwoju regionalnego handlu i promocji produktów regionalnych. Dzięki programowi mają też poprawić się warunki działalności samych targowisk, które, według Tyszkiewicza, mogą stać się atrakcją turystyczną.

Jak powiedział obecny na konferencji burmistrz Siemiatycz (Podlaskie) Piotr Siniakowicz, projekt to duża szansa dla gmin, umożliwia bowiem wybudowanie infrastruktury, pozwalającej rolnikom sprzedawać swoje produkty.

Dzięki temu miasto wiedziałoby, skąd pochodzą produkty rolne. Dodał, że powstanie takiego obiektu, to również poprawa warunków socjalnych na targowiskach, często „pozostawiających wiele do życzenia”.

Pytany, czy jego gmina złoży taki wniosek, powiedział, że jeszcze się nad tym zastanawia. Dodał, że gmina byłaby w stanie przeznaczyć w tym roku na ten cel kilkadziesiąt tys. zł.

Tyszkiewicz poinformował też, że w jego biurze będzie można skorzystać z pomocy przy przygotowywaniu dokumentacji.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!