Prawie 42 mln zł na tworzenie miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnością na Podkarpaciu

Jak poinformował dyrektor WUP Tomasz Czop, w ramach naboru jedyną możliwą formą wsparcia jest tworzenie miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami w tzw. podmiotach reintegracyjnych.
"Są to takie podmioty, jak zakłady aktywności zawodowej, warsztaty terapii zajęciowej, centra integracji społecznej czy kluby integracji społecznej. Dofinansowanie można uzyskać również na tworzenie tego typu placówek" - dodał.
Czop podkreślił, że jednym z celów programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 jest wspieranie osób najbardziej tego potrzebujących - starszych, chorych oraz z niepełnosprawnościami. "Niepełnosprawność i choroba to dwa z trzech głównych przesłanek korzystania z pomocy społecznej. W dodatku powodują zagrożenie wykluczeniem społecznym. Zagrożenie to obejmuje często członków ich rodzin" - powiedział.
Jak zaznaczył Czop, dzięki wsparciu w miejscu pracy i ich aktywizacji, coraz więcej takich osób może pracować. "Najlepszym tego przykładem są zakłady aktywności zawodowej (ZAZ), których na Podkarpaciu jest ponad 10" - podał dyrektor rzeszowskiego urzędu.
W 2022 r. ZAZ-y w regionie otrzymały wsparcie w kwocie niemal 26 mln zł. Pieniądze przekazał m.in. PFRON i samorząd województwa. Placówki te zatrudniały w ub.r. 816 osób ze znacznym oraz umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.
Na koniec kwietnia 2023 r. na Podkarpaciu osób bezrobotnych z niepełnosprawnościami było 4 685 (to ok. 6,8 proc. ogółu osób bezrobotnych), w tym 2 076 kobiet i 2 609 mężczyzn.
Czy Polaków będzie stać na mieszkania? Zobacz najnowszą debatę