Partnerzy portalu

Ruszyły nabory wniosków do Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

Urząd marszałkowski woj. śląskiego otworzył nabory wniosków na realizację dziewięciu projektów priorytetowych dla regionu, które będą finansowane z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, m.in. Katowickiego Hubu Gamingowo-Technologicznego.
  • Na realizację dziewięciu projektów - w większości z zakresu innowacyjnej infrastruktury oraz ponownego wykorzystania terenów poprzemysłowych - woj. śląskie przeznaczy ponad 800 mln zł z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST).
  • Zgodnie z założeniami sprawiedliwej transformacji inwestycje te mają odmienić wizerunek regionu i za kilka lat stać się motorami napędowymi jego gospodarki.

Jak wynika z wtorkowej informacji departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego urzędu marszałkowskiego, na realizację tych dziewięciu projektów - w większości z zakresu innowacyjnej infrastruktury oraz ponownego wykorzystania terenów poprzemysłowych - woj. śląskie przeznaczy ponad 800 mln zł z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST).

9 projektów, które maja odmienić oblicze regionu

Będą to przedsięwzięcia z listy projektów priorytetowych dla województwa: modernizacja infrastruktury Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Dzielnica Nowych Technologii - Katowicki Hub Gamingowo-Technologiczny, Tyski Hub Zielonej Gospodarki, IT HUB Gliwice czy Beskidzki HUB - Centrum Innowacji Cyfrowych i nowoczesnych technologii.

Kolejne z projektów priorytetowych dla których otwarto nabór wniosków na realizację, to: akcelerator biznesowy KSSENON w Bytomiu, adaptacja zabytkowych budynków pokopalnianych na potrzeby Muzeum Śląskiego w Katowicach, zielony impuls dla Kopalni Wiedzy i Kompetencji KWK Żory i Kazimierz Od Nowa - rekultywacja terenów pogórniczych w Sosnowcu.

Według samorządowców z woj. śląskiego, zgodnie z założeniami sprawiedliwej transformacji inwestycje te mają odmienić wizerunek regionu i za kilka lat stać się motorami napędowymi jego gospodarki.

Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny może liczyć na największe wsparcie

Największym spośród tych przedsięwzięć, umieszczonych w wykazie operacji o znaczeniu strategicznym, który jest załącznikiem do Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027 (FE SL) będzie Dzielnica Nowych Technologii - Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny. Ze środków FST w ramach FE SL przewidziano dla tego projektu wsparcie w wysokości ok. 300 mln zł.

Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny ma powstać przy atrakcji turystycznej - historycznym osiedlu Nikiszowiec. Uruchomienie hubu, który ma dać nowe życie obiektom dawnej kopalni Wieczorek, a także stać się motorem napędowym dla rozwoju firm skupionych wokół branży cyfrowej, planowane jest na drugą połowę 2026 r.

Miasto zastrzega, że cały oszacowany na 600 mln zł projekt dotyczy nie tylko murów i obiektów, ale przede wszystkim stworzenia środowiska technologicznego skupiającego wiele podmiotów z różnych branż. Obecnie trwa projektowanie pierwszego etapu- adaptacji i rewitalizacji istniejących budynków pokopalnianych w rejonie szybu Pułaski.

Złożono wnioski o wydanie pozwolenia na budowę, wraz z projektami budowlanymi. Równocześnie trwa wykonywanie projektów wykonawczych, aby w 2024 r. móc rozpocząć prace budowlane. Ogłoszono też już konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla drugiego etapu inwestycji, zakładającego budowę nowego obiektu, dla studiów produkcyjnych dla e-sportu.

Pozostałe etapy mają polegać m.in. na uzbrojeniu obiektów w sprzęt technologiczny i sprzęt ogólnego przeznaczenia, budowie budynków biurowo-usługowych oraz zaadaptowaniu szybu Poniatowski na cele społeczno-edukacyjno-kulturalne.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!