"Ryby" w Lubaniu dofinansowane

Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
Gmina Lubanie w powiecie włocławskim jako pięćdziesiąty beneficjent w województwie kujawsko-pomorskim podpisała umowę na dofinansowanie z Programu Operacyjnego Ryby. Z tego źródła w regionie rozdysponowano dotychczas prawie 8,5 mln zł.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
"Cieszę się, że do lokalnych społeczności trafiają pieniądze na kolejne konkretne projekty. Ochrona i wzmacnianie potencjału obszarów związanych z rybactwem śródlądowym to ważny element myślenia o zrównoważonym rozwoju regionu" - podkreślił marszałek.
Szef wojewódzkiego samorządu przypomniał, że PO Ryby, czyli finansowany przez Unię Europejską Program Operacyjny "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013", to dodatkowe pieniądze na rozwój dla trzydziestu trzech wiejskich i miejsko-wiejskich gmin województwa kujawsko-pomorskiego.
Na inwestycje przedsiębiorstw, przedsięwzięcia infrastrukturalne, ochronę środowiska i rozruszanie sektora usług lokalnych otrzymały one łącznie ponad 65 milionów złotych, a wartość rozdysponowanego już wsparcia to 8,4 mln złotych.
Kujawsko-Pomorskie jest jednym z czterech regionów w kraju, które przodują w wykorzystaniu tego segmentu unijnego wsparcia.
Podpisana w Lubaniu umowa jest pierwszą dotyczącą projektu wybranego w ramach konkursu ogłoszonego przez Lokalną Grupę Działania Dorzecza Zgłowiączki, jedno ze stowarzyszeń w Kujawsko-pomorskiem pełniących rolę instytucji pośredniczących w podziale środków regionalnej puli PO Ryby, administrowanej przez marszałkowską administrację.
<!-- pagebreak //-->
PO Ryby ruszył latem ubiegłego roku, jako ostatni spośród finansowanych ze środków pomocowych Unii Europejskiej w ramach perspektywy 2007-2013. Jest instrumentem wspierania nie tylko gospodarki rybackiej, ale także działań ma rzecz podniesienia jakości życia związanych z nią lokalnych społeczności.
Znajdujące się w jego puli środki przeznaczone są na inwestycje przedsiębiorstw, przedsięwzięcia infrastrukturalne, ochronę środowiska oraz rozwój sektora lokalnych usług.
W Kujawsko-pomorskiem funduszami dysponuje pięć lokalnych grup rybackich, wspierających Urząd Marszałkowski w wyborze celów i kierunków wsparcia oraz spójnych z nimi konkretnych projektów.
KOMENTARZE1