Samorządowcy wspominają wejście do UE i robią bilans

Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej mija właśnie 17 lat (Fot. pixabay.com)
1 maja 2021 r. przypada 17. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Dołączenie do wspólnoty europejskiej dało naszemu krajowi możliwość szybszego nadrobienia zaległości gospodarczych i umożliwiło skorzystanie ze środków finansowych, dzięki którym nastąpił rozwój na wszystkich szczeblach samorządu. Zapytaliśmy, jak zapamiętali tamte dni, czego się spodziewali i jak oceniają akces Polski z perspektywy czasu samorządowcy, którzy już wtedy pełnili funkcje publiczne.
- Samorządowcy zgodnie twierdzą, że w akcesie Polski do Unii Europejskiej widzieli przede wszystkim wielkie szanse na rozwój i dogonienie Zachodu, choć były też obawy.
- Według prezydenta Jacka Majchrowskiego wejście do UE dało Krakowowi możliwości takie, jak w 1257 r. akt lokacji. Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik zwraca z kolei uwagę, że znacznie większe emocje towarzyszyły mu rok wcześniej, kiedy odbywało się referendum w tej sprawie.
- Samorządowcy widzą głównie plusy, ale wskazują i minusy. Starosta bielski Andrzej Płonka przypomina, że w następstwie otwarcia granic i rynków pracy z kraju wyjechało wielu polskich specjalistów. Prezydent Bolesławca Piotr Roman mówi o "błędach wynikających z krótkowzroczności myślenia liderów społecznych i decyzji politycznych nastawionych na szybki efekt - pod wybory”.
Czy Polaków będzie stać na mieszkania? Zobacz najnowszą debatę

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE0
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.