Partnerzy portalu

Samorządy chcą kontynuować Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy

  • PAP/AT
  • Opublikowano: 18 grudnia 2019 - 11:59
Oświęcimskie samorządy podjęły starania o przedłużenie do 2025 r. Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego, poprzez który do lokalnych władz trafiają fundusze na inwestycje - podała rzecznik magistratu w Oświęcimiu Katarzyna Kwiecień.
  • Wniosek o kontynuację OSPR został zaopiniowany przez wojewodę małopolskiego i jeszcze w listopadzie trafił do MSWiA.
  • Przez najbliższe kilka miesięcy będzie opiniowany i procedowany na szczeblu rządowym.
  • W przypadku przyjęcia go przez rząd na lata 2021-2025 zostanie ujęty w budżecie państwa już w 2021 r. Inicjatorami przygotowania listy projektów do kolejnego, VI etapu byli - prezydent Oświęcimia, starostwo powiatowe, a także gminy Oświęcim, Brzeszcze i Chełmek.

"Obecnie samorządowcy przygotowali już listę projektów, które ich zdaniem powinny otrzymać rządowe dofinansowanie. Liczą na ponad 61 mln zł" - powiedziała Kwiecień.

Wśród projektów są m.in. planowana przez miasto Oświęcim realizacja drugiego etapu parku na Zasolu oraz zagospodarowanie terenu bulwarów nad rzeką Sołą, tuż przy starówce, gdzie obok parkingu podziemnego ma powstać miejsce dla wydarzeń kulturalnych. Samorząd powiatowy chciałby przykładowo odnowić kilka dróg.

Rzecznik poinformowała, że wniosek o kontynuację OSPR został zaopiniowany przez wojewodę małopolskiego i jeszcze w listopadzie trafił do MSWiA. Przez najbliższe kilka miesięcy będzie opiniowany i procedowany na szczeblu rządowym.

W przypadku przyjęcia go przez rząd na lata 2021-2025 zostanie ujęty w budżecie państwa już w 2021 r. Inicjatorami przygotowania listy projektów do kolejnego, VI etapu byli - prezydent Oświęcimia, starostwo powiatowe, a także gminy Oświęcim, Brzeszcze i Chełmek.

"Uznaliśmy, że warto powalczyć o dodatkowe pieniądze, które będą mogły być wykorzystane na rozwój infrastruktury drogowej czy zagospodarowanie przestrzeni miejskiej, z której korzystają nie tylko mieszkańcy, ale też turyści, coraz chętniej odwiedzający miasto" - podkreślił prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Przypomniał, że w Oświęcimiu dzięki pieniądzom z Programu zmieniło się wiele miejsc i dróg, m.in. na Zasolu, Starym Mieście i osiedlu Chemików.

Samorządowcy z miasta, powiatu i gminy podkreślają jednak, że mają jeszcze wiele do zrobienia. Planują inwestycje na 15,4 mln zł każdy. Z kolei Chełmek i Brzeszcze na swoje przedsięwzięcia chcą pozyskać po 7,7 mln zł. W sumie to ponad 61 mln zł.

Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy został przyjęty w 1996 r. po konflikcie wokół centrum handlowego nieopodal murów byłego niemieckiego obozu Auschwitz, które budowała prywatna spółka. Jest skierowany do samorządów rejonu Oświęcimia. Zakłada przede wszystkim uporządkowanie i zagospodarowanie terenów wokół Muzeum Auschwitz, a także wsparcie w rozwiązaniu problemów, dotyczących m. in. infrastruktury.

Dotychczas budżet państwa przeznaczył na inwestycje pod auspicjami OSPR ponad 135 mln zł. Samorządy dołożyły kilkadziesiąt milionów. Zmodernizowany został w znacznym stopniu układ komunikacyjny w Oświęcimiu, a w zaadaptowanych zabytkowych budynkach zlokalizowanych nieopodal byłego obozu Auschwitz I powstała Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego.

Pierwszy etap Programu obejmował lata 1997-2001. Rada Ministrów przyjęła później drugą część dokumentu na lata 2002-2006, trzecią - 2007-2011 i czwartą - 2012-2015 oraz piątą - 2016-2020.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!