Partnerzy portalu

Sandomierz: 6,4 mln zł z UE na transport miejski w Sandomierzu

Władze miasta Sandomierza (Świętokrzyskie) pozyskały z Unii Europejskiej 6,4 mln zł. Unijne dofinansowanie pozwoli za zakup sześciu nisko emisyjnych autobusów i przebudowę infrastruktury przystankowej. Całkowita wartość projektu, którego realizacja potrwa do końca roku, wyniesie 8,8 mln zł.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

W ramach projektu "Transport miejski przyjazny środowisku - zakup nisko emisyjnego taboru autobusowego" zakupionych zostanie sześć nowych autobusów nisko podłogowych wraz z wyposażeniem dodatkowym obejmującym m.in. kasowniki, system wizyjnej informacji pasażerskiej, klimatyzację, monitoring oraz automaty do zakupu biletów z płatnością gotówkową. Przebudowana zostanie również infrastruktura przystankowa. Zakres prac przewiduje m.in. budowę nowych zatok, wymianę nawierzchni peronów, zatok oraz wymianę wiat przystankowych.

"Dzięki przekazanym środkom, w Sandomierzu uda się przebudować infrastrukturę drogową, dostosowując ją do potrzeb pasażerów, a nowe, ekologiczne autobusy będą pomagać chronić środowisko naturalne. Królewski Sandomierz dołączy do miast, które są przyjemniejsze, bezpieczniejsze dla mieszkańców, bardziej mobilne" - powiedział podczas podpisywania umowy na dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych marszałek woj. świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Głównym celem projektu jest zapewnienie w Sandomierzu transportu miejskiego o niskiej emisji substancji szkodliwych, co będzie możliwe dzięki zakupowi nowego taboru autobusowego zapewniającego redukcję CO2 i innych substancji szkodliwych (fot. sandomierz.pl)
Głównym celem projektu jest zapewnienie w Sandomierzu transportu miejskiego o niskiej emisji substancji szkodliwych, co będzie możliwe dzięki zakupowi nowego taboru autobusowego zapewniającego redukcję CO2 i innych substancji szkodliwych (fot. sandomierz.pl)

Członek zarządu województwa Marek Jońca zaznaczył, że realizacja inwestycji ma duże znaczenie nie tylko dla miasta nad Wisłą, ale całego regionu świętokrzyskiego. "Do miasta, które jest perełką turystyczną regionu, każdego roku docierają tysiące turystów, bardzo często korzystając z komunikacji kolejowej. Zwłaszcza teraz, w wakacje, ten ruch z pewnością się nasili. A dworzec PKP oddalony jest od centrum Sandomierza o sześć kilometrów. Dlatego tak kluczowa jest to inwestycja w kontekście zabezpieczenia potrzeb komunikacyjnych zarówno turystów jak i mieszkańców" - podkreślił Jońca.

Unijne dofinansowanie inwestycji wyniesie 6,4 mln zł, a całkowita wartość projektu 8,8 mln zł. Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec poinformował, że przedstawiciele Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, firmy świadczącej usługi przewozowe w mieście, zadeklarowali, że wspomogą w 50 proc. władze Sandomierza, jeśli chodzi o wkład własny do inwestycji.

"Dzięki temu uda się ten projekt zrealizować przy stosunkowo niewielkim nakładzie finansowym miasta. To bardzo ważne i cenne dla nas, zwłaszcza w tym trudnym okresie ,zarówno pod względem gospodarczym, jak i ekonomicznym, w jakim znalazł się samorząd sandomierski" - powiedział Marzec.

Projekt zakłada również reorganizację kursów autobusowych. Władze Sandomierza liczą, że wdrożenie nowego wariantu kursowania komunikacji miejskiej wraz ze zwiększeniem częstotliwości przejazdów, pozwoli na zaspokojenie oczekiwań mieszkańców związanych z transportem miejskim.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!