Partnerzy portalu

Śląskie: Kolejne 100 mln zł na projekty dot. gospodarki niskoemisyjnej

• Podział prawie 100 mln zł na projekty z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii oraz związane z wymianą oświetlenia na efektywniejsze – zatwierdził zarząd woj. śląskiego.
•  Chodzi o przedsięwzięcia przygotowane w subregionie centralnym tego województwa.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

To kolejna transza pieniędzy z obszaru gospodarki niskoemisyjnej, na który przewidziano największą pulę środków Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 - łącznie ok. 800 mln euro. Duża część tej kwoty jest przyporządkowana poszczególnym subregionom, dla których prowadzone są odrębne konkursy.

W subregionie centralnym woj. śląskiego zakończono dotąd w tym obszarze cztery nabory projektów, w których przewidziano łączną kwotę wsparcia sięgającą prawie 950 mln zł. Ocena projektów zakończyła się dla trzech naborów, w których wybrano do wsparcia łącznie 65 projektów.

Część z nich, 15 inwestycji w niskoemisyjny transport, wybrano do dofinansowania już we wrześniu br. Kwota ok. 560 mln zł zasili m.in. zakupy niskoemisyjnych autobusów, budowę węzłów przesiadkowych oraz systemów zarządzania ruchem.

Teraz zarząd woj. śląskiego wybrał do dofinansowania projekty związane z OZE i wymianą oświetlenia. Największe projekty w tym drugim konkursie, w którym przewidziano do rozdysponowania 88,9 mln zł, przeprowadzą samorządy Sosnowca, Katowic oraz Gliwic.

Stolica Zagłębia Dąbrowskiego na projekt wymiany oświetlenia o wartości 20,8 mln zł dostanie 15,3 mln zł unijnego wsparcia. Katowicki projekt o wartości ok. 17,8 mln zł, zakładający m.in. oświetlenie miejsc niebezpiecznych i newralgicznych i stworzenie systemu sterowania światłem, ma otrzymać 15,1 mln zł. Gliwice na zaplanowane działania o wartości 14,2 mln zł, dostać mają z UE 4,2 mln zł.

Ponadto wsparcie na projekty oświetleniowe otrzymać mają w tym naborze Ruda Śląska (trzy projekty: dwa miasta, jeden spółdzielni mieszkaniowej), Pszczyna, Lędziny, Radzionków, Mikołów, Bieruń, Mysłowice, spółdzielnia mieszkaniowa z Siemianowic Śląskich, a także gminy Ciasna i Pilica.

W naborze dotyczącym inwestycji OZE - o budżecie 48,1 mln zł - najdroższe projekty przygotowały gminy Siewierz i Kalety. Pierwsza z nich - w projekcie za 6,1 mln zł przy wsparciu 4 mln zł z RPO - zamierza zainstalować kolektory słoneczne na budynkach mieszkalnych jednorodzinnych i użyteczności publicznej. Druga zakłada montaż układów solarnych oraz ogniw fotowoltaicznych w projekcie za 5,9 mln zł - przy wsparciu 4,6 mln zł. Łącznie do dofinansowania wybrano tam 38 projektów.

W najbliższym czasie spodziewane jest rozstrzygnięcie kolejnego spośród zakończonych naborów, związanego ze wsparciem efektywności energetycznej i OZE w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej. Tam wnioskodawcy czekają na kolejne dotacje, na które przeznaczono łącznie ok. 300 mln zł. W toku pozostają też inne konkursy dot. gospodarki niskoemisyjnej.

Jak podkreślił cytowany w czwartkowym komunikacie urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego marszałek Wojciech Saługa, wszystkie te inwestycje - dotyczące gospodarki niskoemisyjnej - wiążą się bezpośrednio z problemem ograniczenia niskiej emisji, który jest jednym z najistotniejszych celów w polityce regionalnej.

"Zdajemy sobie sprawę, że o sukcesie tych działań może zadecydować długofalowa walka z tym zjawiskiem. Warto wykorzystać szanse, jakie dają fundusze unijne. Inwestujmy skutecznie w zastosowanie odnawialnych źródeł energii, transport niskoemisyjny oraz efektowność energetyczną" - zaznaczył Saługa.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!