Partnerzy portalu

Śląskie, remont dróg: Siedem projektów dostanie dofinansowanie z RPO

• Siedem inwestycji związanych z budową i remontem dróg wojewódzkich wesprze po pierwszym konkursie Regionalny Program Operacyjny Woj. Śląskiego na lata 2014-2020.
• Kwota wsparcia sięgnie 820 mln zł.
• Samorządy wnosiły o dofinansowanie 12 projektów kwotą 1,3 mld zł.

Ten pierwszy duży nabór na projekty infrastrukturalne ze środków nowego śląskiego RPO trwał od września ub. roku do 29 stycznia br.

Wnioski w konkursach RPO dot. dróg wojewódzkich i linii kolejowych mogą dotyczyć jedynie projektów zawartych na listach rankingowych planów rozbudowy dróg tego typu oraz kolei w regionie. Plany te zarząd woj. śląskiego przyjął w lipcu ub. roku - jako dokumenty wdrożeniowe do przyjętej w ub.r. przez sejmik Strategii Rozwoju Systemu Transportu Woj. Śląskiego.

Do pierwszego konkursu dotyczącego dróg wojewódzkich samorządy i zarząd dróg wojewódzkich zgłosiły takich 12 projektów. Jak poinformowała w środę (20 kwietnia) Beata Goleśna z wydziału rozwoju regionalnego urzędu marszałkowskiego, po ocenie formalnej i merytoryczno-technicznej wszystkie otrzymały wymaganą liczbę punktów. Do dofinansowania wybrano najlepiej ocenione projekty - do kwoty alokacji przyporządkowanej do pierwszego konkursu.

Czytaj też: Nowe drogi w gminach i powiatach. Za 800 mln zł

Do dofinansowania wybrano: budowę przedłużenia Alei Bohaterów Monte Cassino do ul. Dźbowskiej wraz z rozbudową drogi wojewódzkiej nr 908 w Częstochowie (za 124,1 mln zł, w tym 59,5 mln zł z RPO), trwającą budowę trasy N-S w Rudzie Śląskiej (za 174,3 mln zł, w tym 136 mln zł z RPO), rozbudowę drogi nr 913; etap I - odcinek od węzła "Lotnisko" trasy S-1 do skrzyżowania z ul. Piłsudskiego w Pyrzowicach (za 9,9 mln zł, w tym 8,2 mln zł z RPO) oraz trwającą budowę obwodnicy Pawłowic jako odcinka Drogi Głównej Południowej (za 91,8 mln zł, w tym 47,3 mln zł z RPO).

Ponadto dofinansowanie otrzymają: budowa Regionalnej Drogi Racibórz-Pszczyna na odcinku w Rybniku (za 433,7 mln zł, w tym 290 mln zł z RPO), rozbudowy odcinka drogi nr 942 w Bielsku-Białej (za 235,4 mln zł, w tym 194,7 mln zł z RPO) oraz przebudowy drogi nr 791 na odcinku od DK1 do DK 78; etap I - budowa obwodnicy Myszkowa (za 101,4 mln zł, w tym 85,2 mln zł z RPO).

Czytaj też: Bez inwestycji w bezpieczeństwo drogowe będzie więcej wypadków

Kolejne wnioski w tym naborze dotyczyły: przebudowy drogi nr 793 na odcinku Żarki - Myszków (za 36,5 mln zł, w tym 30,9 mln wnioskowane do RPO), przebudowy drogi 789 od węzła autostradowego do Lgoty Nadwarcia; etap I - budowa obwodnicy Woźnik (49,2 mln zł, w tym 35,5 mln zł wnioskowane do RPO), przebudowy drogi nr 793 na odcinku Janów - Złoty Potok (za 12,9 mln zł, w tym 10,7 mln zł wnioskowane do RPO), budowy Bytomskiej Centralnej Trasy Północ-Południe (za 297,5 mln zł, w tym 251 mln zł wnioskowane do RPO) oraz przebudowy drogi nr 408 na odcinku od Gliwic do granicy województwa; etap I - budowa obwodnicy Sośnicowic (za 120,1 mln zł, w tym 100,1 mln zł wnioskowane do RPO).

Projekty, które nie otrzymały teraz wsparcia, będą mogły ubiegać się o dofinansowanie w kolejnym konkursie. Według Goleśnej będzie on ogłaszany prawdopodobnie jesienią br. Według wcześniejszych informacji zostanie w nim rozdysponowane ok. 540 mln zł.

Komisja Europejska zatwierdziła Regionalny Program Operacyjny Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 18 grudnia 2014 r. W nowym śląskim RPO znalazło się najwięcej środków UE spośród programów regionalnych w Polsce - 3 mld 477 mln euro.

Główna pula śląskiego RPO wynosi ok. 2 mld 244 mln euro. Prócz tego 1 mld 108 mln euro kierowanych jest na zagospodarowywany przez lokalne samorządy z czterech subregionów woj. śląskiego instrument Zintegrowanych oraz Regionalnych Inwestycji Terytorialnych (ZIT/RIT). Ok. 105 mln euro wspiera Obszary Strategicznej Interwencji (Bytom i Radzionków). Najwięcej środków śląskiego RPO trafi na energetykę (wraz z transportem zbiorowym), transport i rewitalizację.

Nowy śląski RPO wdraża pięć instytucji - obok trzech wydziałów Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego to: Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach (WUP) oraz Śląskie Centrum Przedsiębiorczości w Chorzowie.

KOMENTARZE1

  • artmetic ekonsulting 2016-05-04 00:24:20
    RPO WSL, dotacje dla JST i przedsiębiorstw oraz osób fizycznych: zajrzyj na stronę Artmetic :)

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!