Partnerzy portalu

Struzik: Mazowsze jest na ostatniej prostej w wydawaniu środków unijnych

Realizacja Regionalnego Programu Operacyjnego przebiega bez zakłóceń. Mazowsze jest na ostatniej prostej w wydawaniu środków unijnych; 91 proc. środków jest zagospodarowanych w ramach RPO WM - poinformował marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Ze względu na epidemię wydłużony został okres naborów i rozliczeń poszczególnych projektów. Stanęliśmy przed takim faktem w połowie marca, że wybuchła epidemia i musieliśmy pilnie ratować nasze mazowieckie szpitale - powiedział marszałek Adam Struzik.
  • Podkreślił jednocześnie, że jako pierwszemu w Europie samorządowi udało się uruchomić 150 mln zł wsparcia na środki ochrony osobistej oraz sprzęt ratujący życie.
  • Obecnie jesteśmy w trakcie rozmów z Komisją Europejską, chcemy uruchomić następne 100 mln zł po to, żeby bardzo precyzyjnie kontynuować przystosowanie szpitali specjalistycznych rozłożonych równomiernie w województwie pod ten drugi etap - powiedział.

Marszałek przypomniał podczas konferencji prasowej, że w perspektywie unijnej przypadającej na okres 2014-2020, Mazowsze miało do dyspozycji aż 8,82 mld zł. Wśród głównych obszarów, na które wydatkowane były środki, Struzik wymienił gospodarkę niskoemisyjną (1,7 mld zł), rozwój regionalnego systemu transportowego (1,23 mld zł) oraz działalność badawczo-rozwojową (1,22 mld zł), a także inne obszary, m.in. budowanie społeczeństwa informacyjnego.

Zaznaczył przy tym, że ze względu na epidemię wydłużony został okres naborów i rozliczeń poszczególnych projektów. "Stanęliśmy przed takim faktem w połowie marca, że wybuchła epidemia i musieliśmy pilnie ratować nasze mazowieckie szpitale, bo sytuacja była taka (…) że polski i mazowiecki system ochrony zdrowia, zwłaszcza szpitale nie były przygotowane do tego typu pandemii" - powiedział. Podkreślił jednocześnie, że jako pierwszemu w Europie samorządowi udało się uruchomić 150 mln zł wsparcia na środki ochrony osobistej oraz sprzęt ratujący życie.

"Obecnie jesteśmy w trakcie rozmów z Komisją Europejską, chcemy uruchomić następne 100 mln zł po to, żeby bardzo precyzyjnie kontynuować przystosowanie szpitali specjalistycznych rozłożonych równomiernie w województwie pod ten drugi etap" - powiedział. "Uruchomiliśmy też program wsparcia dla stacji pogotowia ratunkowego" - dodał. Zaznaczył, że chodzi o 30 mln zł.

Poinformował także, że zarząd województwa zatwierdził już do dofinansowania 3590 projektów na kwotę 7,3 mld zł unijnego wsparcia. Podpisanych zostało już 3300 umów na kwotę 6,97 mld zł wkładu z UE, co stanowi 79 proc. całej alokacji. Zrealizowanych zostało już ponad 1775 projektów, w tym 1036 z EFRR i 739 w ramach EFS.

Marcin Wajda, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w UMWM ocenił, że polskie regiony, w tym samorząd województwa mazowieckiego bardzo dobrze radzą sobie z wdrażaniem środków europejskich. Jak mówił, doświadczenia pokazują, że w nowej perspektywie unijnej 2021-2027, regionalne programy operacyjne powinny wdrażać jeszcze więcej środków. Wyraził też nadzieję, że w pierwszej połowie przyszłego roku uda się zakończyć negocjacje z komisją i ogłosić pierwsze konkursy.

Z kolei Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych w Warszawie mówił o beneficjentach z Warszawy oraz subregionów warszawskiego-zachodniego i warszawskiego-wschodniego. "Warszawa jest siedzibą wielu instytucji, firm czy organizacji pozarządowych, których zasięg oddziaływania wykracza daleko poza granice administracyjne miasta, dlatego składane stąd wnioski o dofinansowanie często dotyczą wielomilionowych projektów" - powiedział.

Zauważył także, że wystarczy spojrzeć na inwestycje w działalność badawczą sektora naukowego które zdobyły prawie 450 mln zł dofinansowania czy ponad 260 mln zł przeznaczone na projekty kolejowe. "Biorąc pod uwagę zaś profil beneficjentów, ponad 800 z dofinansowanych projektów pochodzi z sektora biznesowego, co pokazuje ogromną aktywność przedsiębiorców" - powiedział Frankowski. Jak wyliczył, sama Warszawa realizuje 102 projekty, a ich całkowita wartość to ponad 586 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło 351 mln zł.

Uczestnicy konferencji poinformowali także, że poza RPO WM samorząd Mazowsza wspiera również samorządy lokalne w ramach PROW. W sumie na działania dotyczące m.in. modernizacji dróg, gospodarki wodno-ściekowej, zabytków czy budowy i modernizacji targowisk władze Mazowsza miały do dyspozycji 88,4 mln euro, czyli ok. 402 mln zł. Podpisanych zostało już ponad 2000 umów na kwotę 329,5 mln zł. Do beneficjentów Warszawy i okolicznych powiatów trafiło już ponad 100 mln zł, a samorząd Mazowsza podpisał z nimi ponad 540 umowy, najwięcej bo aż 480 w ramach działania LEADER.

KOMENTARZE2

  • stary kocur 2020-06-17 01:41:52
    Do Poltergeist: prawda
  • Poltergeist 2020-06-16 22:52:05
    Ale lemingi i słoiki chcą głosować na Trzaskę, bo to takie modne strzelić sobie w stopę z nienawiści do Pisu! Chociaż w każdej sprawie jaka jest cna tapecie, czy to reprywatyzacja, czy służba zdrowia, czy pomoc dla niepełnosprawnych, ludziska chcą głosować przeciwko sobie! To tylko w tym chorym wymó...żdżonym bantustanie! Stado musie mieć swego kacyka! Argumenty ratio nie dla nich nie istnieją!  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!