Partnerzy portalu

Świętokrzyskie: Ponad 6 mln zł z UE na modernizację targowisk

Siedem świętokrzyskich gmin zmodernizuje lokalne targowiska dzięki ponad 6 mln zł unijnej dotacji, z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. We wtorek (12 września) podpisano umowy w tej sprawie.

• Aby gminy mogły otrzymać refundacje części kosztów inwestycji, wszystkie place targowe, będą musiały być utwardzone, oświetlone, wyposażone w odpływy wody deszczowej, przyłączone do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i elektroenergetycznej.

• Rolnicy, sprzedający towary na wyremontowanych targowiskach będą mogli liczyć na preferencyjne warunki związane z wynajmem powierzchni handlowej.

Dotacje trafią do gmin: Klimontów, Zawichost, Skalbmierz, Łopuszno, Nowa Słupia, Ostrowiec Świętokrzyski i Iwaniska.

Wnioskodawcy mogli ubiegać się o dofinansowanie projektów związanych z inwestycjami w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów, w ramach działania PROW "Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich".

W ramach dwóch naborów, ogłoszonych przez Świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionalnego, wpłynęło siedem wniosków - jeden dotyczący budowy targowiska, a sześć - modernizacji już istniejących placów handlowych. Wszystkie pozytywnie zweryfikowano. Decyzją zarządu województwa projekty uzyskają dofinansowanie na poziomie 63,63 proc. kosztów kwalifikowalnych ich realizacji. W sumie do siedmiu gmin trafi 6,2 mln zł unijnej dotacji.

Przedstawiciele samorządów i marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas podpisali we wtorek umowy dotyczące wsparcia projektów. "To dosyć popularne działania także w poprzedniej edycji PROW. Cieszy, że również w tej edycji programu znalazły się gminy, które chcą tworzyć warunki dla producentów, aby mogli jak najbliżej nabywców i w godnych warunkach sanitarnych i handlowych prezentować towary, tworzyć lokalny rynek" - zaznaczył we wcześniejszej rozmowie Jarubas.

Niemal milion zł dotacji na budowę wiaty handlowej na targowisku otrzymał Ostrowiec Świętokrzyski. W mieście funkcjonuje dziś jeden z największych placów targowych w regionie. Projekt zakłada budowę przy ulicy Cegielnianej wiaty z 61 stanowiskami handlowymi i pełnym zapleczem sanitarnym oraz oświetleniem. Obiekt będzie wykorzystywał jako źródło energii panele fotowoltaiczne. Kilka stoisk będzie usytuowanych poza wiatą. Zostanie także utworzonych ponad 30 miejsc parkingowych.

Koszt realizacji całego projektu to ok. 2,4 mln zł. Inwestycja powinna być zrealizowana do czerwca 2018 r.

Rolnicy, sprzedający towary na wyremontowanych targowiskach będą mogli liczyć na preferencyjne warunki związane z wynajmem powierzchni handlowej, przez co najmniej pięć lat po zakończeniu realizacji i rozliczeniu projektów.

Aby gminy mogły otrzymać refundacje części kosztów inwestycji, wszystkie place targowe, będą musiały być utwardzone, oświetlone, wyposażone w odpływy wody deszczowej, przyłączone do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i elektroenergetycznej. Muszą posiadać także urządzenie sanitarne i parking, a zadaszone punkty handlowe mają zajmować co najmniej połowę powierzchni placów.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!