Partnerzy portalu

Świętokrzyskie: UE sfinansuje szkolenia, kursy czy studia dla przedsiębiorców

Kursy zawodowe, szkolenia i studia podyplomowe podnoszące kwalifikacje pracowników oraz doradztwo biznesowe. Na to mogą liczyć świętokrzyscy przedsiębiorcy w ramach działania Bazy Usług Rozwojowych. Na jej stworzenie region otrzymał 25 mln zł z funduszy Unii Europejskiej.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• W ramach dwóch projektów, które otrzymały dofinansowanie z UE, do 2020 pomoc ma trafić do co najmniej 520 świętokrzyskich firm, a swoje kwalifikacje powinno podnieść ponad 4 tys. pracowników.

• Zdaniem Arkadiusza Piecyka, dyrektora WUP w Kielcach, unijne wsparcie może być bardzo istotne dla rynku pracy w Świętokrzyskiem. 

• Maksymalna wartość dofinansowania dla jednego przedsiębiorstwa to 60 tys. zł, a wartość dofinansowania pojedynczej usługi dla jednego pracownika nie może przekroczyć kwoty 6 tys. zł.

 

Baza Usług Rozwojowych (BUR) to ogólnopolska baza certyfikowanych usług takich, jak szkolenia, kursy zawodowe, studia podyplomowe dla pracowników doradztwo dla firm i szkolenia dla ich kadry zarządzającej, koordynowana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Jak poinformowano w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Wojewódzkim Urzędzie Pracy (WUP) w Kielcach, w woj. świętokrzyskim usługi rozwojowe dla przedsiębiorców w ramach BUR będą realizowali dwaj wyłonieni w konkursie operatorzy: Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii (ŚCITT; przy wsparciu Ośrodka Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu) oraz Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa (SIPH).

W ramach dwóch projektów, do 2020 r. pomoc ma otrzymać co najmniej 520 świętokrzyskich firm, a kwalifikacje podniesie ponad 4 tys. pracowników. Chodzi o mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, zarejestrowane w województwie świętokrzyskim lub mające tu swoje oddziały. "Rynek pracy w województwie świętokrzyskim zmienia się tak, jak w całym kraju. Widzimy niedobór pracowników w wielu branżach. Bazę Usług Rozwojowych stworzono, by zapobiegać problemom przedsiębiorców. Skupione w niej podmioty mają pomagać przedsiębiorcom w szkoleniu ich pracowników i dopasowaniu potrzeb przedsiębiorców do realiów gospodarki" - podkreślił Arkadiusz Piecyk, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Piecyk przypomniał, że ponad 95 proc. firm w regionie to mikroprzedsiębiorstwa i małe podmioty. Zdaniem dyrektora unijne wsparcie w przekwalifikowaniu pracowników może być bardzo istotne dla ich działalności i konkurencyjności.

Właściciele firm w bazie na stronie internetowej: uslugirozwojowe.parp.gov.pl, mogą odnaleźć usługę spełniającą potrzeby prowadzonej przez nich działalności. Dzięki umowie zawartej pomiędzy kieleckim WUP i operatorami, przedsiębiorcy spełniający określone warunki będą mogli liczyć na refundację usług, sięgającą 80 proc. kosztów ich wykonania. Pozostała część to wkład własny przedsiębiorcy. Maksymalna wartość dofinansowania dla jednego przedsiębiorstwa to 60 tys. zł, a wartość dofinansowania pojedynczej usługi dla jednego pracownika nie może przekroczyć kwoty 6 tys. zł. Przedsiębiorca będzie musiał zapłacić za wykonanie usługi, a po zakończeniu szkolenia i weryfikacji wykonania usługi przez operatora, otrzyma dofinansowanie części poniesionych kosztów.

Na potrzeby korzystania z BUR, woj. świętokrzyskie podzielono na dwa obszary. Przedsiębiorcy z miast północy regionu - Starachowic, Skarżyska-Kamiennej i Ostrowca Świętokrzyskiego - będą korzystali z systemu za pośrednictwem SIPH. Z kolei firmy z pozostałej części regionu, w tym z Kielc, będą obsługiwani przez ŚCITT. W miastach takich jak Starachowice, Jędrzejów, Busko-Zdrój, Sandomierz i Kielce, powstały już stacjonarne punkty obsługi przedsiębiorców, gdzie można załatwić wszelkie formalności związane z korzystaniem z bazy.

Przedstawicielka SIPH, Dorota Tekieli-Bisińska oceniła, iż ważne jest, że baza daje możliwość finansowania nie tylko szkoleń pracowników, ale też wsparcia biznesowego firm i ich kadry zarządzającej. "Liczymy, że uda się wykreować duży rynek zapotrzebowania na szkolenia menedżerskie, które do tej pory były dostępne w niewielkim stopniu" - dodała.

Zdaniem prezesa ŚCITT Karola Kaczmarskiego nowy system ułatwia funkcjonowanie firmom, które chcą się rozwijać - do tej pory same musiały bowiem zajmować się stroną formalną podobnych projektów, co również wydłużało całą procedurę. W jego opinii baza usług rozwojowych odpowiada także na oczekiwania przedsiębiorców. "W pierwszej kolejności przedsiębiorcy oczekują wsparcia finansowego w postaci dotacji na inwestycje, a w drugiej - dofinansowania podwyższania kwalifikacji pracowników i rozwoju zasobów ludzkich w swoich firmach" - argumentował.

Projekty, które będą realizowane przez najbliższe trzy lata, otrzymały ponad 25 mln zł unijnego dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

KOMENTARZE2

  • rada dnia 2017-07-09 23:45:32
    Do oewsb: Uważam, że kursy spawacza bedą bardziej przydatne niż naciągane studia podyplomowe.
  • oewsb 2017-07-09 20:26:52
    Witam! Osoby zainteresowane studiami podyplomowymi serdecznie zapraszam do oddziałów Wyższej Szkoły Bankowej. Studia takie trwają zwykle 2 semestry i pozwalają zdobyć nowe umiejętności czy też podnieść poziom dotychczasowego wykształcenia. Szczegóły naszej oferty - dostępne kierunki można znaleźć na... stornie wsb.pl/kandydaci/studia-podyplomowe na którą zapraszam z tego miejsca. Dodam, że aplikując w terminie do 10 sierpnia można liczyć na 600 zł oszczędności: 300 zł zniżki w czesnym oraz 300 zł dzięki zmniejszonej opłacie wpisowego wynoszącej 100zł. Pozdrawiam, Andrzej Czarnecki Online Ekspert WSB  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!