Szeroki strumień środków unijnych płynie do Polski. Będzie więcej

Miliardy euro, które dotarły do Polski ze środków unijnych, pomogły w realizacji wielu inwestycji m.in. samorządom (Fot. pixabay.com)
Związek Miast Polskich opublikował raport pod nazwą „Wpływ środków UE na inwestycje lokalne i regionalne w Polsce”. Wynika z niego, że do tej pory Polska, w tym m.in. samorządy, wykorzystała i wykorzysta w najbliższych dwóch latach łącznie ponad 177 mld euro dofinansowań unijnych, licząc razem ze środkami przedakcesyjnymi. Za poprawą życia i licznymi inwestycjami poszedł też jednak znaczący wzrost wydatków i zadłużenia.
- W perspektywie 2014-2020 r. Polska otrzymała jak dotąd najwięcej środków unijnych do rozdysponowania (nie licząc rozpoczynającej się dopiero perspektywy 2021-2027). Póki co umowy podpisano jednak nawet nie na połowę dostępnej kwoty, wynoszącej 82,5 mld zł.
- Jeśli chodzi o wsparcie z UE w poszczególnych kategoriach JST w latach 2004-2020, to największe otrzymały województwa, a następnie miasta na prawach powiatu i gminy wiejskie.
- Kwota długu w 2020 r. stanowiła w relacji do dochodów ogółem osiągniętych w tym samym roku 42,9 proc. w miastach na prawach powiatu – najwięcej ze wszystkich kategorii JST.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
KOMENTARZE0
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.