Partnerzy portalu

Trójmiasto otrzyma dodatkowe środki z funduszy europejskich na rozwój transportu miejskiego

Decyzją Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) trzy projekty, zwiększające atrakcyjność transportu publicznego w Gdański i w Gdyni, otrzymają łącznie 25 milionów złotych wsparcia.
  • Z udziałem ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudy, wiceministra infrastruktury Marcina Horały oraz wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku odbyła się konferencja ws. przyznania dodatkowych środków z funduszy europejskich na rozwój transportu dla Gdańska i Gdyni.
  • Kwota, o którą będzie zwiększona pula środków europejskich, to 25 mln zł z podziałem na Gdynię i Gdańsk.
  • W Gdańsku to będzie możliwość modernizacji rozbudowy linii tramwajowej i inwestycji z tym związanymi, również z możliwością skorzystania z nowoczesnej technologii - powiedział minister Puda.

Dodał, że jako ministerstwo cały czas stara się podnosić jakość życia mieszkańców miast i aby jak najlepiej były wykorzystywane środki europejskie. Zaapelował jednocześnie do samorządów, aby dawały znać, jeśli potrzebują dodatkowych środków z UE na rozwój infrastruktury.

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała powiedział, że to kolejne środki, które wspierają inwestycje w woj. pomorskim i Trójmieście.

"W zeszłym roku ponad 80 mln zł, największym beneficjentem rządowego funduszu inwestycji lokalnych było miasto Gdańsk, w tym roku w programie inwestycji strategicznych "Polski Ład" znów blisko 90 mln zł dla Gdańska" - tłumaczył Horała.

Dodał, że tym razem z środków europejskich, o których decyduje ministerstwo funduszy i polityki regionalnej, Trójmiasto otrzyma 25 mln zł, z czego 17 mln jest przeznaczonych dla Gdańska.

Czytaj też: Są pierwsze umowy o dofinansowanie miast z programu „Rozwój lokalny"

"Jako samorządowiec, radny Gdyni bardzo doceniam, jak ważna w tak dużych miastach jest miejska komunikacja" - tłumaczył Horała. Podziękował ministerstwu za wsparcie dla Gdańska i Gdyni przy trójmiejskich inwestycjach.

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich przypomniał, że to kolejne środki finansowe, które mają wpłynąć na zrównoważony rozwój Pomorza.

Wsparcie otrzyma realizowana już budowa i modernizacja infrastruktury tramwajowej w Gdańsku. Dzięki dofinansowaniu łącznie powstanie 7,5 km linii tramwajowych. Na terenie miasta zamontowane będą nowe wiaty przystankowe oraz tablice informacji pasażerskiej. Inwestycja obejmuje także zakup 15 nowych tramwajów.

Z dodatkowej puli pieniędzy z programu Infrastruktura i Środowisko planowane są dwie inwestycje w Gdyni. Blisko 8 mln zł otrzyma nowy projekt, który obejmie zakup dwóch autobusów elektrycznych i dwóch trolejbusów. Dofinansowania otrzyma realizowany już projekt rozwoju zrównoważonego transportu publicznego w Gdyni.

Zakres prac obejmuje budowę węzła integracyjnego Gdynia Chylonia, utworzenie buspasów na wybranych odcinkach ul. Morskiej w Gdyni, przebudowę zatok przystankowych wraz z ich dostosowaniem do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz zamontowanie tablic informacji pasażerskiej.

Czytaj też: Grzegorz Puda: pomagamy samorządom w skuteczniejszej realizacji polityki rozwoju

 

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to forma współpracy samorządów współfinansowana z Funduszy Europejskich. Partnerstwa miast i otaczających je gmin wspólnie ustalają cele i wskazują inwestycje niezbędne do ich osiągnięcia.

Jak podał Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku, na terenie miast Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot ze środków programu Infrastruktura i Środowisko realizowanych jest pięć projektów o łącznej wartości 978,11 mln zł, w tym dofinansowanie UE 548,17 mln zł.

Z programu Infrastruktura i Środowisko MFiPR przeznaczyło około 10 mld zł na rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!