Partner portalu

Trzeba wesprzeć samorządy w staraniach o unijne pieniądze

Banki i ubezpieczyciele są bardzo ostrożni, więc mile widziane byłyby wszelkie inicjatywy dotyczące reasekuracji transakcji oraz wspomagania lokalnych budżetów w dziedzinie gromadzenia środków własnych na inwestycje w ramach funduszy unijnych - uważa Jerzyn Bernhard, prezes Stalprofilu.
Producenci i dystrybutorzy stali widzą poprawę popytu, ale nie spodziewają się, że to wyraźnie poprawi ich wyniki. Dlaczego?

- Straty za pierwsze półrocze wynikają nie tylko ze słabego rynku i niskiego wolumenu, ale też ze zmniejszonych cen. Wyliczyliśmy mniej więcej różnicę średniej ceny w połowie tego i ubiegłego roku. Okazało się, że nastąpił spadek o 8 proc., a koszty w tym okresie wzrosły.

Bardzo ważne jest stworzenie możliwości wzrostu cen stali. W tym wypadku ważnym krokiem jest zmiana zasad opłacania podatku VAT, która powinna pomóc pozbyć się patologii, a tym samym sztucznego zaniżania cen przez firmy sprzedające stal bez opłacania podatku VAT.

Przede wszystkim potrzeba więc pieniędzy na nowe inwestycje, bo one poprawią stan branży budowlanej, który jest najpoważniejszym odbiorcą stali.

Czy tu sytuację mogłoby poprawić wprowadzenie przez rząd jakichś form reasekuracji transakcji?

- Każde rozwiązanie, które może pomóc będzie mile widziane. Przede wszystkim liczymy jednak na jak najszybsze uruchomienie nowej perspektywy środków unijnych, rozpoczęcia przewidzianych inwestycji.

Chodzi nie tylko o duże inwestycje rządowe, ale także mniejsze, ale częstsze inwestycje samorządów. Tu jednak napotykamy na kolejny problem, który sprawia, że druga perspektywa unijna rusza w całkiem odmiennych warunkach niż pierwsza. Wówczas tylko nieliczne ośrodki lokalne były zadłużone, obecnie jest ich bardzo wiele, a to może utrudniać realizację kolejnych zadań.

Wykorzystanie funduszy unijnych wymaga sporych nakładów własnych i wiele gmin zaciągnęło wysokie kredyty, aby uzyskać unijne dofinansowanie w ramach pierwszej perspektywy. W wielu wypadkach wysokość kredytów uniemożliwi otrzymanie kolejnych, a tym samym zabraknie środków własnych koniecznych do uruchomienia funduszy unijnych.

Cały wywiad czytaj tu

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!