Partnerzy portalu

Unijna kasa na mazowieckie miasteczka i wsie

  • AW
  • 21 grudnia 2011 - 13:20
Nowe place zabaw, ścieżki rowerowe, odrestaurowane zabytki czy też odnowione parki to tylko niektóre zmiany, jakie czekają mieszkańców małych miasteczek i wsi na Mazowszu.
Zarząd Województwa Mazowieckiego, 20 grudnia br., zatwierdził listę 379 projektów, które dostaną wsparcie w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektów to ponad 248 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie blisko 116 mln zł.

Jak informuje mazowiecki urzad wojewódzki, „Odnowa i rozwój wsi” to jedno z działań unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Dzięki niemu w widoczny sposób, z roku na rok, nie tylko poprawia się jakość życia na obszarach wiejskich, zmienia się również oblicze mazowieckich wsi i małych miejscowości. Zieleńce, rabaty, trawniki czy też odnowione przestrzenie – parki, rynki i skwery stają się niezwykle istotnym elementem krajobrazu wiejskiego. Z myślą o najmłodszych mieszkańcach pojawiają się place zabaw, boiska i hale sportowe, a miłośnicy przejażdżek rowerowych mogą korzystać z nowo powstałych ścieżek rowerowych.

Zwiększa się też atrakcyjność turystyczna i inwestycyjna tych obszarów. Każda wieś ma bowiem swoją historię i tradycję. Warto zatem zadbać o ich pielęgnowanie, wykorzystując środki unijne np. na renowację pomników historycznych i kapliczek, remont zabytkowych dworków lub zakup instrumentów i strojów dla lokalnych zespołów pieśni i tańca.

Na ogłoszony we wrześniu 2010 roku przez Urząd Marszałkowski nabór wpłynęły łącznie 484 wnioski. Ostatecznie decyzją Zarządu dofinansowanie otrzyma 379 z nich; w tym z regionów: ostrołęckiego – 91 projektów (dofinansowanie – 30,7 mln zł), ciechanowskiego – 47 projektów (dofinansowanie – 14,5 mln zł), płockiego – 34 projekty (dofinansowanie – ponad 12 mln zł), siedleckiego – 93 projekty (dofinansowanie – blisko 24,5 mln zł), radomskiego -  67 projektów (dofinansowanie – blisko 20,5 mln zł) i okołowarszawskiego – 47 projektów (dofinansowanie – 13,9 mln zł).

Całkowita wartość wszystkich wybranych projektów to ponad 248 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniesie blisko 116 mln zł.

Do tej pory na Mazowszu, w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” PROW 2007-2013, zrealizowano 256 inwestycji, które zostały dofinansowane kwotą ponad 71 mln zł
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!