Partnerzy portalu

Unijne pieniądze dla Polski Wschodniej są już dostępne

  • PAP/aw
  • Opublikowano: 2 czerwca 2023 - 16:20
Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej są już dostępne, a realizacja programu nabiera tempa – powiedziała w piątek w Jasionce na Podkarpaciu wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
  • W piątek w Jasionce zainaugurowano regionalne warsztaty dla samorządów i przedsiębiorców dotyczące możliwości skorzystania z tego wsparcia.
  • Jak powiedziała na konferencji prasowej wiceszefowa MFiPR, Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej są już dostępne.
  • Oceniła, że realizacja programu nabiera tempa. Uruchamiane są kolejne konkursy na dofinansowanie - podkreśliła.

"Samorządy i przedsiębiorcy są największymi beneficjentami środków z Polityki Spójności. Cykl spotkań, które organizujemy, daje im szansę na jeszcze lepsze przygotowanie się do sięgania po fundusze europejskie. Chcemy, aby uzyskane dofinansowania unijne jak najlepiej wspierały rozwój regionu" - dodała Jarosińska-Jedynak.

Budżet programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej wynosi blisko 12 mld zł

Budżet programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej wynosi blisko 12 mld zł. Skierowany jest do pięciu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Nowością w tej edycji jest objęcie programem także części województwa mazowieckiego - z wyłączeniem Warszawy i dziewięciu otaczających ją powiatów.

Obecny w Jasionce marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl przypomniał, że jako wiceminister rozwoju pracował przy pierwszej edycji programu dedykowanego Polsce Wschodniej.

"Przy współpracy z panią Grażyną Gęsicką (ówczesną minister) powstał bardzo potrzebny program dla pięciu regionów. Województwa te otrzymały szanse na wyrównanie swojego rozwoju gospodarczego" - dodał Ortyl.

Kolejne warsztaty i kolejne nabory już wkrótce

Kolejne warsztaty - podobne do tych, które odbyły się w Jasionce - zaplanowano w Radomiu, Lublinie, Olsztynie i w Białymstoku.

Część warsztatową, skierowaną do firm i samorządów prowadzą eksperci instytucji pośredniczących w programie: Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska. W czasie spotkań można zadawać pytania związane z przygotowywaniem wniosków o dofinansowanie oraz z warunkami pozyskania wsparcia.

Obecnie w ramach programu trwają nabory w konkursach: Platformy startowe dla nowych pomysłów - konkurs dla ośrodków innowacji jako animatorów Platform startowych oraz Wzornictwo w MŚP.

W najbliższych tygodniach ruszą kolejne nabory w konkursach skierowanych między innymi do firm i samorządów. Przedsiębiorcy będą mogli starać się o dotacje w obszarach automatyzacji i robotyzacji oraz gospodarki o obiegu zamkniętym. Jesienią wystartuje konkurs dla start-upów, a pod koniec roku przedsiębiorcy z branży turystycznej będą mogli skorzystać z dedykowanych im pożyczek.

Do samorządów skierowane będą konkursy w obszarach: adaptacji do zmian klimatu, zrównoważonej mobilności miejskiej, infrastruktury dróg wojewódzkich i zrównoważonej turystyki.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!