Partnerzy portalu

W ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji pieniądze popłyną dla subregionu

Blisko 140 mln zł trafi do przedsiębiorców z subregionu wałbrzyskiego w ramach środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 5 lipca do 4 sierpnia.
  • Łączna pula środków w pierwszym konkursie wynosi 30 mln euro, czyli blisko 140 mln zł.
  • Nabór wniosków ogłoszony zostanie 31 maja.
  • Wnioski będzie można składać od 5 lipca do 4 sierpnia.

Jak podkreślił na poniedziałkowej konferencji prasowej marszałek Cezary Przybylski, zarząd województwa wynegocjował dla Dolnego Śląska budżet unijny na lata 2021-2027 w wysokości ponad 11 mld zł, a w jego ramach Fundusz Sprawiedliwej Transformacji na rozwój subregionu wałbrzyskiego w wysokości ponad 2,7 mld zł.

"Po trudnych negocjacjach, zatwierdzeniu tych kwot przyszła pora na to, żebyśmy ogłosili konkursy i żeby te środki trafiły do Dolnoślązaków" - powiedział marszałek.

Wsparcie w ramach FST dedykowane jest dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw

Wsparcie w ramach FST dedykowane jest dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw realizujących projekty inwestycyjne na obszarze subregionu wałbrzyskiego, w skład którego wchodzą powiaty: dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski i ząbkowicki.

"Środki kierowane są przede wszystkim do sektora produkcyjnego i usługowego i mają przyczynić się m.in. do unowocześnienia przedsiębiorstwa, zwiększenia jego konkurencyjności oraz tworzenia nowych miejsc pracy" - wyjaśnił marszałek.

Łączna pula środków w pierwszym konkursie wynosi 30 mln euro, czyli blisko 140 mln zł. Nabór wniosków ogłoszony zostanie 31 maja. Wnioski będzie można składać od 5 lipca do 4 sierpnia.

"Pieniądze europejskie już płyną do naszego regionu, a do tych 11 mld zł, które już do nas zostały przypisane na skutek żmudnych, długotrwałych, ale i szczęśliwych negocjacji, dodajemy również - co trzeba mocno podkreślić - miliard złotych, który otrzymujemy z budżetu państwa na dofinansowanie wkładów własnych po to, aby tym beneficjentom, którzy otrzymają unijne dotacje nieco ulżyć i zapewnić część wkładu własnego" - wskazał wicemarszałek Grzegorz Macko.

W najbliższym czasie ogłaszane będą kolejne nabory w woj. dolnośląskim

Zapowiedział, że w najbliższym czasie ogłaszane będą kolejne nabory skierowane nie tylko do przedsiębiorców, ale także m.in. do samorządów z całego regionu.

"Zapraszamy przedsiębiorców, przedstawicieli nauki i samorządy do tego, aby aplikowały do konkursów. Po wszelkie niezbędne informacje dotyczące programów i konkursów można zgłaszać się do Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej, która otwiera swoją filię w Świdnicy tak, aby przedsiębiorcy, przyszli beneficjenci mogli na miejscu uzyskać potrzebne informacje"- dodał członek zarządu województwa Tymoteusz Myrda.

Maksymalny poziom dofinansowania dla mikro i małych przedsiębiorców wynosi do 45 proc. wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem, a dla średnich przedsiębiorców - do 35 proc. wydatków. Minimalna wartość całkowita projektu wynosi 918 tys. zł, a maksymalna 40 mln zł.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!