Partnerzy portalu

W ramach programów Interreg wsparcie dostało 1805 beneficjentów

W ramach programów Interreg 2014-2020 z udziałem Polski realizowano 1167 projektów z dofinansowaniem Unii Europejskiej w wysokości ok. 600 mln euro - poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Wsparcie otrzymało 1805 beneficjentów.
  • W ramach programów Interreg 2014-2020 z udziałem Polski realizowanych jest 1167 projektów z dofinansowaniem UE w wysokości prawie 600 milionów euro. Wsparcie otrzymało 1805 beneficjentów z Polski.
  • Za te pieniądze między innymi 4773 przedsiębiorców skorzystało ze wsparcia projektów międzynarodowych, 13750 osób uczyło się języka sąsiada, a 45457 osób uczestniczyło w międzynarodowych programach edukacyjnych lub szkoleniowych, które wspierały transgraniczne zatrudnienie.
  • Ponadto powstało 675 kilometrów nowych lub zmodernizowanych dróg na pograniczach. Dostarczono też 1994 sztuk nowego specjalistycznego sprzętu medycznego do placówek medycznych na pograniczu, odnowiono i udostępniono 1693 obiektów dziedzictwa kulturowego lub naturalnego.

Programy Interreg pozwalają na podejmowanie wspólnych działań na terenach przygranicznych. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej - jak zaznaczono w informacji - koordynuje realizację siedmiu takich programów z nich, a zarządza pięcioma.

"Spotykamy się dzisiaj, gdyż kończymy perspektywę na lata 2014-2020, a jednocześnie jesteśmy u progu kolejnej na lata 2021-2027 - mówił we wtorek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek, podczas podsumowaniu efektów programów. Wskazał, że przygotowanie nowych jest na finiszu, a ich wdrażanie nowych resort chce rozpocząć w przyszłym roku.

Zaznaczył, że ochrona środowiska, transgraniczna mobilność, kultura i turystyka, edukacja, ochrona zdrowia, badania i rozwój, a także współpraca instytucji i obywateli, konkurencyjność przedsiębiorstw - to tylko część z obszarów, na które beneficjenci mogą otrzymać dofinansowanie w latach 2021-2027.

Z danych MFiPR w ramach programów Interreg 2014-2020 z udziałem Polski realizowanych jest 1167 projektów z dofinansowaniem UE w wysokości prawie 600 milionów euro. Wsparcie otrzymało 1805 beneficjentów z Polski. Za te pieniądze między innymi 4773 przedsiębiorców skorzystało ze wsparcia projektów międzynarodowych, 13750 osób uczyło się języka sąsiada, a 45457 osób uczestniczyło w międzynarodowych programach edukacyjnych lub szkoleniowych, które wspierały transgraniczne zatrudnienie.

Ponadto - jak czytamy w informacji - powstało 675 kilometrów nowych lub zmodernizowanych dróg na pograniczach. Dostarczono też 1994 sztuk nowego specjalistycznego sprzętu medycznego do placówek medycznych na pograniczu, odnowiono i udostępniono 1693 obiektów dziedzictwa kulturowego lub naturalnego.

Zapowiedziano, że bazując na zdobytych doświadczeniach w nowej perspektywie resort będzie wspierać dotychczasową współpracę przede wszystkim z zakresu ochrony środowiska, bioróżnorodność, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz promocję rozwoju gospodarczego opartego na efektywnym wykorzystaniu zasobów.

"Będziemy inwestować w rozwój transgranicznej mobilności. Chcemy wspierać kulturę i turystykę, edukację, ochronę zdrowia, badania i rozwój oraz współpracę instytucji i obywateli. Zamierzamy wzmacniać konkurencyjność przedsiębiorstw oraz cyfryzację" - napisano.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!