PARTNERZY PORTALU

Województwo wykłada unijne pieniądze na pomoc dla Ukraińców

  • pt    21 czerwca 2022 - 18:57
Województwo wykłada unijne pieniądze na pomoc dla Ukraińców
Zaplanowane działania swoim zasięgiem obejmą 16 powiatów i trzy miasta (fot.umwz)

Pomorze Zachodnie przygotowało specjalny pakiet wsparcia dla obywateli Ukrainy. Pomogą środki unijne i ministerialne. W sumie kilkanaście milionów złotych.
  • Marszałek Geblewicz przeznaczy na ten cel ponad 15,4 mln zł ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego.
  • Do dofinansowania wybrano 19 projektów.
  • Będzie można m.in. sfinansować pomoc prawną, psychologiczną, zorganizować zajęcia integracyjne czy zatrudnić tłumacza.

Pomorze Zachodnie, za pośrednictwem Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, przygotowało specjalny pakiet wsparcia dla obywateli Ukrainy. Marszałek przeznaczy na ten cel ponad 15,4 mln zł ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego.

Czytaj: Polacy nie pojadą na wakacje. To efekt podwyżek cen

Z tych funduszy będzie można m.in. sfinansować pomoc prawną, psychologiczną, zorganizować zajęcia integracyjne czy zatrudnić tłumacza. Działania te zostaną też uzupełnione nowym projektem, realizowanym z inicjatywy  Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie w partnerstwie ze stowarzyszeniami: Mi-Gracja, POLITES oraz Związek Ukraińców w Polsce oddział w Szczecinie.

-  Wierzę, że te środki będą dobrze wykorzystane. Staraliśmy się stworzyć maksymalnie szeroki  katalog wydatków, które mogą być ponoszone. Podchodzimy do tej kwestii elastycznie. Mamy świadomość, że ludzie, którzy tu przybyli mają bardzo duże potrzeby. To często osoby, które w trybie natychmiastowym, porzucały dorobek swojego życia - mówił marszałek zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

- Ten program traktujemy jako pilotaż, bo mamy świadomość, że kończą się nam środki z tej perspektywy. Ale na szczęście, coraz bardziej przyspieszają negocjacje przyszłego programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego. Tam także będą środki na pomoc uchodźcom czy działania integracyjne – dodawał.

Pomoc systemowa w ramach 19 projektów

Do dofinansowania wybrano 19 projektów - łączna kwota dofinansowania wynosi blisko 15,5 mln zł. Z tych funduszy będzie można m.in. sfinansować pomoc prawną, psychologiczną, zorganizować zajęcia integracyjne czy zatrudnić tłumacza.

Zaplanowane działania swoim zasięgiem obejmą 16 powiatów i trzy miasta, a za realizację projektów będą odpowiadały Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie oraz Miejskie Ośrodki Pomocy Rodzinie w Szczecinie i Świnoujściu i Centrum Usług Społecznych w Koszalinie. Wsparciem zostanie objętych 2439 osób z Ukrainy.

 - Polacy od pierwszego dnia agresji rosyjskiej bardzo zaangażowali się w pomoc, ale mamy też świadomość, że najszczersze odruchy serca nie zastąpią pomocy systemowej, działań państwa i samorządów. Mam  nadzieję, że będą to podwaliny pod działania systemowe, a środki będą dobrze służyły przez najbliższe miesiące – mówił dyrektor WUP w Szczecinie Andrzej Przewoda.

Głównym zadaniem w projektach jest organizacja wsparcia prawnego, psychologicznego, terapeutycznego, poradnictwa, kursów języka polskiego, aktywizacji i wsparcia integracyjnego, zajęć edukacyjnych oraz pomocy w sprawach organizacyjno-życiowych.

Nowy projekt urzędu pracy

Działania te zostaną też uzupełnione nowym projektem, realizowanym z inicjatywy  Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie w partnerstwie ze stowarzyszeniami: Mi-Gracja, POLITES oraz Związek Ukraińców w Polsce. Będzie on realizowany w ramach Resortowego Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej „Razem Możemy Więcej - Pierwsza Edycja Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022–2023”.

Zaplanowano m.in.: indywidualne rozmowy z doradcą zawodowym, bezpłatny kurs nauki języka polskiego, zajęcia warsztatowe w grupach poświęcone poszukiwaniu pracy czy spotkania na temat prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Partnerzy zajmą się też zapewnieniem pomocy prawnej, psychologicznej i psychoterapeutycznej. Przewidziano też zajęcia dla dzieci i młodzieży.

Projekt realizowany będzie w okresie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 roku. Jego wartość to ponad 1 mln 250 tys. zł. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!