Partnerzy portalu

Zainaugurowano program Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027

W Jasionce zainaugurowano program Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. Obejmuje on m.in. środki na infrastrukturę drogową, inwestycje łagodzące zmiany klimatyczne i ochronę środowiska.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

W piątek odbędzie się posiedzenie nowego Komitetu monitorującego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 (FEP), podczas którego zostaną zatwierdzone pierwsze kryteria wyboru projektów i ogłoszone pierwsze nabory.

Podkarpacie jest liderem we wdrażaniu funduszy unijnych

Program FEP przedstawiono w czwartek, 16 lutego w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa. W spotkaniu uczestniczyli podkarpaccy parlamentarzyści, samorządowcy, szefowie instytucji publicznych, firm i organizacji pozarządowych, a także sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wiceszefowa MFiPR przypomniała, że Podkarpacie jest liderem we wdrażaniu funduszy unijnych, czego dowodem - jak wskazała - są dwie poprzednie perspektywy. Województwo podkarpackie jest trzecim regionem w kraju, po woj. lubelskim i opolskim, z zatwierdzonym programem regionalnym na lata 2021-2027. Z nowej perspektywy otrzyma ponad 2 mld 265 mln euro. To o ponad 5 proc., czyli 116 mln euro więcej, niż w poprzednim rozdaniu. Komisja Europejska zatwierdziła fundusze dla Podkarpacia 2 grudnia 2022 roku.

Polska jest największym beneficjentem unijnej polityki spójności

Podkarpacie wynegocjowało z KE 149,5 mln euro, czyli 49 proc. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na infrastrukturę drogową i transport. "To niewątpliwy sukces województwa podkarpackiego" - oceniła Jarosińska-Jedynak. "Sukcesem negocjacyjnym" nazwała także zabezpieczenie dotacji dla przedsiębiorców z terenów graniczących z Ukrainą oraz możliwość wsparcia działań z zakresu ochrony klimatu, środowiska i poprawy jakości powietrza.

"Naszym wyzwaniem jest walka o czystość powietrza, położyliśmy duży nacisk na nowe źródła energii i gospodarkę o obiegu zamkniętym. Chcemy też w obszarach społecznych wdrażać innowacje" - mówił w czwartek marszałek podkarpacki Władysław Ortyl. "Wiemy o tym, że to trudny czas, kiedy się spotykamy, bo nie wszystkie rachunki za COVID-19 zostały zapłacone, nie został zamknięty bilans związany z agresją Rosji na Ukrainę i to też uwzględniliśmy w negocjacjach" - dodał.

Decyzję zatwierdzającą nowy program regionalny na ręce marszałka woj. podkarpackiego przekazała zastępczyni dyr. Wydziału ds. Polski, Czech i Słowacji w Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego KE Cinzia Masina. Zwróciła uwagę, że Polska jest największym beneficjentem unijnej polityki spójności. "W momencie wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, PKB na mieszkańca Podkarpacia wynosił 36 proc. średniej unijnej, a obecnie wynosi już 52 proc." - zaznaczyła.

Masina przypomniała, że ze środków z UE dofinansowano m.in. Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, budowę Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis oraz Podkarpackie Centrum Innowacji, a także Wojewódzki Szpital Kliniczny.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!