Partnerzy portalu

Zamiast na lotnisko UE da na podlaskie drogi

  • PAP
  • 27 stycznia 2012 - 09:50
Prawie 90 mln zł unijnych dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego, pierwotnie przeznaczone na budowę lotniska regionalnego, wesprze modernizację dróg wojewódzkich w Łomży oraz w okolicach Puszczy Białowieskiej - zdecydował zarząd województwa podlaskiego.

Jak powiedział dyrektor departamentu zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym (RPO) w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku Daniel Górski, rozdysponowano na drogi wojewódzkie już całą kwotę 355 mln zł, zarezerwowaną pierwotnie na lotnisko. To już ostatnie dotacje z tej puli pieniędzy.

Za zgodą Komisji Europejskiej, pieniądze trafiły na inwestycje na drogach wojewódzkich, by samorząd województwa podlaskiego ich nie stracił. Stało się tak, gdy okazało się, że z powodu opóźnień w przygotowaniu tej inwestycji, nie uda się wykorzystać na czas unijnej dotacji na lotnisko.

Z 90 mln zł, część pieniędzy trafi teraz do samorządu Łomży na modernizacje ulic w mieście, które są jednocześnie drogami wojewódzkimi. Chodzi o przebudowę Szosy do Mężenina oraz ulicy Sikorskiego. To blisko 1,9 km dróg. Prace te mają kosztować blisko 28,5 mln zł, a dotacja unijna z RPO, to 17 mln zł.

- Dzięki temu mają poprawić się połączenia komunikacyjne z drogami krajowymi nr 8, 61, 63 i 64 - poinformowała rzeczniczka prezydenta Łomży Anna Sobocińska.

Prace na Szosie do Mężenina oraz na fragmencie ulicy Sikorskiego rozpoczną się jeszcze w tym roku. Będzie także przygotowywana dokumentacja techniczna na pozostałe fragmenty ul. Sikorskiego. Cała inwestycja ma być zrealizowana w latach 2012-2014.

Miasto Łomża już wcześniej korzystało z unijnych pieniędzy z RPO na drogi, ale nie z puli na lotnisko. W 2011 r. w ramach projektu "Usprawnienie drogowych połączeń regionalnych w granicach Łomży - I etap", przebudowano blisko 7 km ulic i wybudowano blisko 1 km nowej drogi. Inwestycja kosztowała prawie 38 mln zł, z czego z UE z RPO pochodziło ponad 31 mln zł.

Unijne dotacje zostaną też przeznaczone na modernizację drogi wojewódzkiej nr 685 Zabłudów-Kleszczele, na odcinku Hajnówka - Jelonka. To 21 km drogi. Ten odcinek łączy się w Hajnówce z drogą wojewódzką nr 689 Bielsk Podlaski - Białowieża - granica państwa. To drogi prowadzące w kierunku Puszczy Białowieskiej. Dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, to blisko 73 mln zł. Cała wartość inwestycji szacowana jest na 73,5 mln zł.

Będzie ją realizował Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Jak poinformował jego dyrektor Józef Sulima, trwają prace nad dokumentacją projektową. Modernizacja będzie polegała m.in. na poszerzeniu drogi do siedmiu metrów, będą korygowane łuki, powstaną nowe obiekty inżynierskie, będą też budowane ciągi pieszo-rowerowe.

Wcześniej, z puli na lotnisko, na drogi wojewódzkie dotacje przyznano m.in. na modernizacje dróg w Białymstoku, Suwałkach i budowę drogi z Białegostoku do Kleosina.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!