Partner portalu

ZIT-y z zadyszką - które regiony przodują, a które w ogonie? [RAPORT]

Na terenie woj. wielkopolskiego działają dwa ZIT-y:

1. Miejski Obszar Funkcjonalny Poznania – prowadzony przez Stowarzyszenie Metropolia Poznańska. Pieniądze są przeznaczone na rzecz zmniejszenia emisji zanieczyszczeń i poprawy jakości transportu publicznego, termomodernizację, ochronę dóbr kultury oraz modernizację dróg wojewódzkich, jak również na poprawę infrastruktury edukacyjnej, a także na wsparcie szkolnictwa ogólnego i zawodowego, wsparcie profilaktyki zdrowotnej oraz opieki nad dziećmi do 3 roku życia.

2. Aglomeracja Kalisko-Ostrowska – prowadzona przez Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska. Pieniądze są przeznaczone na działania: na rzecz zmniejszenia emisji zanieczyszczeń i poprawy jakości transportu publicznego, termomodernizację, rewitalizację obszarów problemowych, poprawę jakości gospodarki wodno-ściekowej, ochronę dóbr kultury oraz modernizację dróg wojewódzkich, jak również na poprawę infrastruktury edukacyjnej, wsparcie szkolnictwa zawodowego, wsparcie profilaktyki zdrowotnej oraz wspieranie aktywizacji zawodowej i samozatrudnienia.

W tym roku planowane jest uruchomienie większości konkursów w ramach ZIT.

Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego:

„Nowy instrument wsparcia terytorialnego wymagał czasu na swoisty rozruch. Mam tutaj na myśli organizację ZIT-ów i przygotowywanie strategii – niezbędnego warunku do realizacji projektów współfinansowanych z funduszy europejskich przez aglomeracje. Strategie musiały zostać zatwierdzone przez Zarząd Województwa i Ministerstwo Rozwoju. To wszystko sprawiło, że pierwsze konkursy w Wielkopolsce w ramach ZIT-ów zostały ogłoszone rok temu, a na wyniki trzeba było poczekać do jesieni. W efekcie pierwsze umowy z beneficjentami można było zawrzeć pod koniec ubiegłego roku. Pierwszymi wówczas beneficjentami wsparcia były samorządy należące do MOF Poznania.

To wszystko mamy już za sobą. Przed samorządami pełna mobilizacja i sprawne przygotowanie projektów – zarówno Aglomeracja Poznańska, jak i Kalisko-Ostrowska muszą pamiętać, że pieniądze, choć przyznane, nie są przecież zagwarantowane bezwarunkowo. Liczy się czas”.


KOMENTARZE4

  • Tomm 2017-04-20 22:20:56
    Błąd w planszach - dla warmińsko -mazurskiego jest ZIT dla Elbląga i Ełku - poważny błąd merytoryczny
  • wkurzony samorządowiec 2017-04-07 08:25:20
    Śmiechu wart stwierdzenie, że konkursy sprawnie przebiegają. Pytam które, bo w dolnośląskim ciągle odwołują i przesuwają terminy konkursów. Rok minął, a jeszcze żadnej umowy nie mamy podpisanej. Pousuwali ludzi, którzy się znali a nowi nie ogarniają niczego. strach pomyśleć ile zmarnowanego czasu. P...óźniej rząd powie, że gminy sobie nie radzą. Jesteśmy gotowi jak zwykle od kilku miesięcy. ZITY to porażka. Lepiej jest samodzielnie. Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomi, że o pieniądze.  rozwiń
  • Krzysztof Gawlik 2017-03-31 16:52:32
    Dajcie Spokój. Samorządy marnują środki UE na pomniki i muzea które ciężko potem utrzymać. Przesunięcie kasy na innowacyjne firmy ma większy sens.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!