Partner portalu

ZIT-y z zadyszką - które regiony przodują, a które w ogonie? [RAPORT]

W woj. zachodniopomorskim instrument ZIT realizowany jest na terenie dwóch obszarów: Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego (ZIT SOM) oraz Koszalińsko-Kołobrzesko-Białogardzkiego Obszaru Funkcjonalnego (ZIT KKBOF).

Ponad 70 proc. środków dedykowanych ZIT SOM oraz ZIT KKBOF w ramach RPO WZ 2014-2020 trafi do samorządów w trybie pozakonkursowym wspierając realizację 60 projektów. To 35 inwestycji na terenie SOM i 25 na terenie KKBOF. W tym trybie wsparty zostanie przede wszystkim niskoemisyjny transport publiczny, drogi lokalne, a także rozwój infrastruktury gospodarczej.

Do istotnych projektów należą:  „Park Dąbie” – strefa przedsiębiorczości (Miasto Szczecin); kompleksowe przygotowanie terenów Parku Przemysłowego Nowoczesnych Technologii w Stargardzie (Miasto Stargard); rewitalizacja powojskowych terenów w celu utworzenia Centrum Usług „Mulnik” (Miasto Świnoujście); budowa zintegrowanego węzła komunikacyjnego Łękno (Miasto Szczecin); zintegrowane Centrum Przesiadkowe w Stargardzie (Miasto Stargard); budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego wraz z wielofunkcyjnym dworcem kolejowo-autobusowym w Goleniowie.

Do największych projektów realizowanych na terenie ZIT KKBOF należy: „Uzbrojenie terenów inwestycyjnych SSSE w Koszalinie” oraz „Inwestycje w zintegrowaną infrastrukturę związaną z transportem niskoemisyjnym na terenie Koszalina” (Miasto Koszalin).

Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego:

„Instrument, jakim jest ZIT, oceniamy pozytywnie. Opinia ta wynika również z doświadczeń i pozytywnych efektów wcześniejszej, wieloletniej współpracy samorządów zlokalizowanych wokół Szczecina w ramach struktur Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Ponadto dla samorządów województw stało się jasne, że instrument ten nie może być wyłącznie narzędziem dystrybucji środków w ramach programów regionalnych, ale podstawowym narzędziem prowadzenia polityki rozwoju na obszarach metropolitalnych”.


KOMENTARZE4

  • Tomm 2017-04-20 22:20:56
    Błąd w planszach - dla warmińsko -mazurskiego jest ZIT dla Elbląga i Ełku - poważny błąd merytoryczny
  • wkurzony samorządowiec 2017-04-07 08:25:20
    Śmiechu wart stwierdzenie, że konkursy sprawnie przebiegają. Pytam które, bo w dolnośląskim ciągle odwołują i przesuwają terminy konkursów. Rok minął, a jeszcze żadnej umowy nie mamy podpisanej. Pousuwali ludzi, którzy się znali a nowi nie ogarniają niczego. strach pomyśleć ile zmarnowanego czasu. P...óźniej rząd powie, że gminy sobie nie radzą. Jesteśmy gotowi jak zwykle od kilku miesięcy. ZITY to porażka. Lepiej jest samodzielnie. Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomi, że o pieniądze.  rozwiń
  • Krzysztof Gawlik 2017-03-31 16:52:32
    Dajcie Spokój. Samorządy marnują środki UE na pomniki i muzea które ciężko potem utrzymać. Przesunięcie kasy na innowacyjne firmy ma większy sens.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!