Partner portalu

Metropolia „Silesia” efektywna energetycznie

  • GK
  • 6 kwietnia 2012 - 09:07
12 miast Górnośląskiego Związku Metropolitalnego szykuje się do grupowego zakupu energii elektrycznej. To jedno z najważniejszych zadań związku realizowanych w najbliższych miesiącach.
– Metropolia Śląska już jest. Nie musimy jej tworzyć, ale musimy zadbać o rozwiązania prawne, które pozwolą jej działać i rozwijać się – przekonywali podczas spotkania z szefami regionalnych mediów członkowie zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego wraz z przewodniczącą Zgromadzenia Związku, prezydent Małgorzatą Mańką – Szulik.

W ten sposób prezydenci odnieśli się do wypowiedzi ministra cyfryzacji i administracji, Michała Boniego, że rząd nie planuje specjalnych ustawowych rozwiązań dla Metropolii „Silesia”.

Spotkanie z szefami regionalnych mediów było okazją do zaprezentowania planu pracy związku na najbliższe miesiące. Najważniejszy jego punkt to projekt grupowego zakupu energii elektrycznej przez 12 miast GZM. Oprócz Gliwic i Rudy Śląskiej oraz dziewięciu jednostek samorządu terytorialnego spoza związku, są to powiaty: mikołowski i zawierciański oraz gminy Knurów, Radzionków, Mikołów, Ornontowice, Łaziska, Orzesze oraz Wyry.

Przewodniczący GZM, Dawid Kostempski poinformował, że po świętach zostanie podpisane porozumienie w tej sprawie. Zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych samorządy podpisujące porozumienie wyłonią ze swego grona lidera, którym zostanie gmina Świętochłowice. Biuro GZM będzie udzielać liderowi wsparcia w organizacji samego przetargu, o którym już teraz wiadomo, że będzie największym w Polsce.

Kolejny projekt, w który angażuje się Górnośląski Związek Metropolitalny, to organizacja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Prezydenci miast tworzących Metropolię „Silesia” wezmą udział w wielu panelach poświęconych inwestycjom komunalnym, partnerstwu publiczno –prywatnemu oraz samorządom.

– W ramach Kongresu organizujemy również panel poświęcony realizowanym przez samorządy oszczędnościom. Każda z gmin pochwali się swoimi osiągnięciami na tym polu – podkreślił prezydent Dawid Kostempski.

Podczas spotkania sporo mówiono o ustawodawczych zapisach dotyczących obszarów metropolitalnych w Polsce. Prezydent Kostempski poinformował zebranych, ze podczas spotkania parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej z premierem Donaldem Tuskiem ustalono, że projekt ustawy o powiecie metropolitalnym, przygotowany przez śląskich posłów PO, trafi do laski marszałkowskiej. I choć wiadomo, że nie należy spodziewać się specjalnych rozwiązań dla metropolii śląsko-zagłębiowskiej, to jednak jest szansa, że część zapisanych w nim rozwiązań zostanie wykorzystana przy tworzeniu ustawowych norm dla polskich obszarów metropolitalnych.

– Byłoby dobrze, gdyby zapisane w projekcie śląskich parlamentarzystów PO rozwiązania znalazły się w tzw. Zielonej Księdze. Zwłaszcza te dotyczące finansowania przyszłych metropolii – podkreślała przewodnicząca Zgromadzenia GZM, prezydent Małgorzata Mańka-Szulik.

Kolejny, nowy projekt realizowany przez GZM, to SERPENTE – projekt Poprawy Efektywności Energetycznej Obiektów Użyteczności Publicznej. Przedsięwzięcie realizowane będzie w okresie do 31.12.2014 r. w oparciu o wymianę informacji i doświadczeń w zakresie racjonalizacji zużycia energii i promowania rozwiązań mających na celu zmniejszanie zużycia energii w budynkach pozostających w zasobach publicznych. Całkowita wartość projektu wynosi 1,9 mln euro, z czego 85 proc. tj. 1,5 mln euro dofinansowane będzie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W projekt zaangażowanych jest 10 instytucji z 10 krajów Unii Europejskiej, które reprezentują: władze lokalne, metropolitalne, urzędy ds. energetyki i uczelnie wyższe.

Metropolia „Silesia” zamierza również w tym roku organizować Metropolitalną Noc Teatrów oraz włączyć się w organizacje szeregu innych imprez takich jak: Industriada, Festiwal Gorczyckiego oraz Metropolitalne Święto Rodziny. Związek prowadzi również portal internetowy „Pełnia Kultury”, który po kilku miesiącach działalności odnotowuje średnio około 10 tysięcy wizyt w miesiącu.

Zobacz naszą najnowszą "Rządową ławę". Adam Sierak rozmawia z Piotrem Uścińskim, wiceministrem rozwoju i technologii

 
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!