Partner portalu

10,7 mln zł na kolej turystyczną

  • PAP
  • 29 lipca 2013 - 06:15
Kolej turystyczna wykorzystująca zabytkowy tabor, będzie od przyszłego roku dowozić mieszkańców regionu kujawsko-pomorskiego i turystów do najatrakcyjniejszych miejsc w regionie.

Pociągi retro pojadą m.in. do Ciechocinka i Kruszwicy, a zimą na narty do Unisławia.

„Dziś na rynku turystycznym zintegrowane, złożone z wielu elementów produkty turystyczne grają zasadniczą rolę. Im większa oryginalność i unikatowość oferty, tym większa szansa zainteresowania wakacjusza czy weekendowicza, więc nasza kolej, to ma być właśnie coś takiego" - podkreślił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Kolej turystyczna w Kujawsko-Pomorskiem dostanie do dyspozycji kupiony już zabytkowy tabor: dwie lokomotywy - parową i spalinową - oraz cztery historyczne wagony. Pojazdy muszą jeszcze przejść remont, przy zachowaniu zabytkowych wnętrz i ich klimatu.

„W następnej kolejności wyłonimy operatora kolejowego do obsługi wybranych tras i operatora turystycznego, który stworzy markę Kujawsko-Pomorskiej Kolei Turystycznej, łącząc kolejowe wycieczki z innymi atrakcjami. Powinna powstać oferta interesująca zarówno dla mieszkańców, jak i turystów" - dodał marszałek.

Składy retro będą kursować w weekendy i podczas ferii szkolnych na trasach łączących: Toruń z Ciechocinkiem, Inowrocławiem i Kruszwicą, Bydgoszcz i Toruń z Chełmżą w powiecie toruńskim oraz Toruń i Chełmżę z Unisławiem w powiecie chełmińskim. Ta ostatnia trasa, powiązana z ofertą narciarską na sztucznie naśnieżonym i oświetlonym stoku w Unisławiu, będzie obsługiwana jedynie podczas zimowych ferii szkolnych.

Przedsięwzięcie będzie nowym wariantem opracowywanej od kilku lat koncepcji kolei turystycznej. Pierwotnie miała ona połączyć Toruń z Pojezierzem Brodnickim, ale samorząd wojewódzki ostatecznie zrezygnował z tego pomysłu w związku z problemami formalno-prawnymi związanymi z administrowaniem nieczynną linią kolejową nr 209.

Projekt kolei turystycznej zostanie sfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wartość przedsięwzięcia wstępnie oszacowano na 10,7 mln złotych.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!