Partnerzy portalu

20 mln zł w rezerwie na dopłaty do prądu w 2022 r.

W rezerwie celowej budżetu na 2022 rok na dopłaty do prądu dla odbiorców wrażliwych zarezerwowano 20 mln zł - poinformował w środę wiceszef MKiŚ Ireneusz Zyska. Zapewnił jednocześnie, że trwają prace, aby w przyszłym roku przeznaczyć na ten cel przynajmniej 1,5 mld zł.
 • W ramach rezerwy zabezpieczono 20 mln zł, które mają być przekazane do wojewodów na wypłatę zryczałtowanych dodatków energetycznych dla odbiorców wrażliwych - zaznaczył Ireneusz Zyska.
 • Zapewnił, że trwają obecnie prace nad nową regulacją, która dedykowana będzie właśnie odbiorcom wrażliwym energii elektrycznej.
 • Podkreślił, że zgodnie z zapowiedzią na dopłaty ma zostać przeznaczone co najmniej 1,5 mld zł.

Wiceszef resortu klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, który brał w środę udział w posiedzeniu sejmowej komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych poinformował, że w specjalnie stworzonej rezerwie celowej budżetu na 2022 rok na dopłaty do prądu dla odbiorców wrażliwych zarezerwowano 20 mln zł.

Zyska podkreślił, że stworzenie tej rezerwy było inicjatywą Ministra Klimatu i Środowiska. Dodał, że w ramach tej rezerwy zabezpieczono 20 mln zł, które mają być przekazane do wojewodów na wypłatę zryczałtowanych dodatków energetycznych dla odbiorców wrażliwych.

Wiceminister zapewnił, że trwają obecnie prace nad nową regulacją, która dedykowana będzie właśnie odbiorcom wrażliwym energii elektrycznej. Podkreślił, że zgodnie z zapowiedzią na dopłaty ma zostać przeznaczone co najmniej 1,5 mld zł.

Chodzi o projekt nowelizacji Prawa energetycznego oraz niektórych innych ustaw, która - jak informowało niedawno MKiŚ - został skierowany pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów. Następnie projekt trafi do rozpatrzenia przez rząd, a później zostanie przekazany do prac w parlamencie.

Ministerstwo wyjaśniło, że główną zmianą, jaką niesie ze sobą nowelizacja, jest rozszerzenie grupy uprawnionych do pobierania dodatku energetycznego (według kryterium dochodowego nieprzekraczające 1563 zł w gospodarstwie 1-osobowym i 1115 zł/os. w gospodarstwie wieloosobowym). Poinformowano, że dodatki przyznawane będą na okres sześciu miesięcy, a do ich otrzymania wystarczy przedstawienie faktury - zamiast kopii umowy sprzedaży energii elektrycznej albo umowy kompleksowej. Według szacunków liczba beneficjentów dopłat ma wzrosnąć do ok. 2,63 mln gospodarstw domowych, czyli niemal 20 proc.

Resort dodawał, że na wsparcie odbiorcy wrażliwego rząd planuje przeznaczyć na lata 2022-2031 kwoty zwiększające się w każdym roku od poziomu ok. 1,5 mld zł do poziomu ok. 1,7 mld zł.

Projektowana nowela oprócz dopłat do rachunków zakłada też niefinansowe mechanizmy wsparcia. Odbiorca wrażliwy energii elektrycznej/gazu będzie mógł złożyć do sprzedawcy energii/gazu wniosek dotyczący m.in.: zawarcia umowy ws. zaległych i bieżących należności lub świadczonej usługi obejmującej odroczenie terminu ich płatności, rozłożenia na raty, umorzenia lub odstąpienia od naliczania odsetek za nieterminową zapłatę, a także zawieszenia postępowania egzekucyjnego należności za energię elektryczną/gaz lub świadczone usługi.

Przyszła nowela zakaże także wstrzymania dostaw energii elektrycznej odbiorcy wrażliwemu w okresie od 1 listopada do 31 marca oraz w soboty, w dni uznane ustawowo za wolne od pracy. Na przedsiębiorstwa energetyczne zostanie nałożony obowiązek poinformowania odbiorców o możliwym rozwiązaniu alternatywnym względem odłączenia prądu/gazu.

KOMENTARZE3

 • Ja 2021-10-28 12:35:59
  Ale łaska, to tylko 3 dni kary dla UE
 • won 2021-10-28 08:33:02
  to tak po 20 groszy wypadnie...znów sukces...bajarzy....
 • Kpiny 2021-10-27 21:08:05
  Nooi, ładna kwota. Gdyby tak dopłacić, co 36, to by aż po złotówce było na rok.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!