Partnerzy portalu

94 tys. prosumentów skorzysta z rozwiązań wypracowanych z samorządami

MKiŚ w porozumieniu z przedstawicielami samorządów terytorialnych opracowało propozycje rozwiązań, z których mogą skorzystać blisko 94 tys. prosumentów - poinformował resort.
  • Zgodnie z rozwiązaniem osoba, która zawarła w terminie do 31 marca 2022 r. umowę na zakup lub montaż mikroinstalacji z jednostką samorządu terytorialnego, a także złożyła prawidłowo wniosek o przyłączenie mikroinstalacji, będzie mogła dokonywać rozliczenia wytworzonej i pobranej energii elektrycznej na dotychczasowych zasadach.
  • Resort szacuje, że z proponowanych rozwiązań mogą skorzystać blisko 94 tys. prosumentów.
  • MKiŚ zapewniło, że podejmowane przez resort inicjatywy oraz propozycje nowych rozwiązań skierowane są do całego sektora.

Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska w porozumieniu z przedstawicielami samorządów terytorialnych opracowano propozycje rozwiązań, które umożliwią skuteczną realizację już rozpoczętych tzw. projektów parasolowych.

Jak wyjaśnił resort, projekty parasolowe to wyodrębniona forma projektów w regionalnych programach operacyjnych. Są one objęte odrębnym konkursem wniosków o dofinansowanie. Ich beneficjentami mogą być wyłącznie jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia. Odbiorcami ostatecznymi (użytkownikami instalacji) są mieszkańcy danej gminy. Energia wytworzona z montowanych instalacji powinna być zużywana przede wszystkim na potrzeby własne gospodarstw domowych uczestniczących w projekcie, czyli zasilać instalacje w budynkach mieszkalnych.

MKiŚ wskazało, że 15 listopada 2021 r. wiceminister klimatu i środowiska, a zarazem Pełnomocnik Rządu ds. OZE Ireneusz Zyska spotkał się z przedstawicielami samorządów terytorialnych i urzędów marszałkowskich, aby omówić zmiany w systemie rozliczeń prosumentów oraz stan realizacji projektów parasolowych. Spotkanie było kontynuacją prowadzonego od kilku tygodni dialogu z przedstawicielami urzędów miast i gmin.

"Naszym celem jest opracowanie takich zmian legislacyjnych w ramach projektu ustawy procedowanej obecnie w Parlamencie, by jednostki samorządu terytorialnego wdrażające obecnie tzw. programy parasolowe mogły je zrealizować z korzyścią zarówno dla gmin, ale przede wszystkim dla ich mieszkańców, którzy zawarli umowy w tym zakresie" - podkreślił wiceminister Zyska.

MKiŚ zapewniło, że podejmowane przez resort inicjatywy oraz propozycje nowych rozwiązań skierowane są do całego sektora, a "współpraca z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego i branży to bardzo ważny sygnał, który podkreśla gospodarczy wymiar odnawialnych źródeł energii".

"Dlatego tak ważne jest, by prowadzić dialog i wspólnie wypracowywać rozwiązania wspierające nie tylko cały sektor OZE, ale także naszych obywateli, którzy zdecydowali się podjąć działania" - dodał wiceminister Zyska, cytowany w komunikacie resortu.

Zgodnie z wypracowanym rozwiązaniem osoba, która zawarła w terminie do 31 marca 2022 r. umowę na zakup lub montaż mikroinstalacji z jednostką samorządu terytorialnego - lub innym uprawnionym podmiotem realizującym projekt dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - a także złożyła prawidłowo wniosek o przyłączenie mikroinstalacji w terminie do 31 grudnia 2023 r., będzie mogła dokonywać rozliczenia wytworzonej i pobranej energii elektrycznej na dotychczasowych zasadach.

Resort szacuje, że z proponowanych rozwiązań mogą skorzystać blisko 94 tys. prosumentów.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyraziło nadzieję, że rozwiązanie uzyska poparcie na kolejnym etapie prac parlamentarnych. Dokument został przyjęty przez Sejm RP i trafił pod obrady Senatu RP.

Sejm znowelizował w październiku ustawę o OZE, wprowadzając dla prosumentów nowy system rozliczeń - net billing. Zgodnie z nim prosumenci będą sprzedawać nadwyżki energii wprowadzone do sieci po określonej cenie, a za energię pobraną będą płacić jak inni odbiorcy. Zgodnie z nową regulacją net billing będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r. Wszyscy, którzy staną się prosumentami do dnia wejścia w życie ustawy, będą rozliczani na dotychczasowych zasadach - w systemie opustów - przez 15 lat.

KOMENTARZE2

  • Timki 2021-11-18 13:27:44
    Gdyby chcieli dobrze dla prosumentów nie zmieniali by ustawy. Przeciążenie sieci to tylko fałszywy pretekst by wydoić ludzi. Milion prosumentów to miliard miesięcznie w plecy dla budżetu z akcyzy, vatu i zysku dla państwowych firm energetycznych
  • Ja 2021-11-17 09:59:58
    Złodzieje i nic więcej,w Polsce nie może się nic opłacać kazali zakładać piece na olej bo będzie tanio i było przez chwilę a potem olej poszedł tak w górę że nie było opłacalne.teraz robią to samo z fotowoltaika.a przecież dostali pieniądze na modernizację sieci energetycznej to je przegwizdali...  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!