Partnerzy portalu

Aktywiści walczą o zakaz palenia węglem w Warszawie

  • PAP/AT
  • Opublikowano: 9 marca 2021 - 11:46
Aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i Fundacji Prawnicy dla Ziemi złożyli w Radzie Warszawy projekt uchwały intencyjnej dotyczącej wprowadzenia zakazu palenia węglem w gospodarstwach domowych od października 2023 roku.
  • Celem uchwały intencyjnej jest wyrażenie przez radnych woli, w tym przypadku, wprowadzenia zakazu palenia węglem i drewnem w Warszawie od października 2023 roku - podkreślił lider MJN Jan Mencwel.
  • Dwa tygodnie temu Warszawa miała niemalże najgorsze powietrze ze wszystkich miast na całym świecie. To się musi skończyć i to się może skończyć dzięki uchwale, że w Warszawie ma się zakończyć epoka węgla - wyjaśnił
  • Wniosek o przyjęcie uchwały intencyjnej złożony przez aktywistów został podpisany przez trzystu mieszkańców Warszawy. Rada Warszawy musi się do niego odnieść, więc nie zostanie on odłożony do "szuflady urzędniczej - powiedziała wiceprezes stowarzyszenia Barbara Jędrzejczyk.

Konferencję przedstawicieli stowarzyszenia Miasto Jest Nasze wraz i Fundacji ClientEarth - Prawnicy dla Ziemi zwołano przed wejściem do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie odbywają się sesje rady miasta. Na schodach prowadzących do budynku aktywiści ułożyli 61 bryłek węgla - po jednej dla wszystkich radnych i prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Mają one przypomnieć samorządowcom, że problem węgla w stolicy nie został rozwiązany.

"Spotykamy się, żeby wręczyć radnym m.st. Warszawy projekt uchwały intencyjnej dla Rady Warszawy, która ma na celu wprowadzenie zakazu palenia węglem i drewnem w Warszawie od października 2023 roku" - podkreślił lider MJN Jan Mencwel. Celem uchwały intencyjnej jest wyrażenie przez radnych woli, w tym przypadku, wprowadzenia takiego zakazu.

Mencwel zwrócił uwagę, że dwa tygodnie temu Warszawa miała "niemalże najgorsze powietrze ze wszystkich miast na całym świecie". Informował o tym m.in. Warszawski Alert Smogowy, powołując się na ranking jakości powietrza - World Air Quality Ranking. "To się musi skończyć i to się może skończyć dzięki tej uchwale, która wyrazi jasną wolę ze strony radnych, że w Warszawie ma się zakończyć epoka węgla" - powiedział szef MJN.

Wiceprezes stowarzyszenia Barbara Jędrzejczyk podkreśliła, że wniosek o przyjęcie uchwały intencyjnej złożony przez aktywistów został podpisany przez trzystu mieszkańców Warszawy. Jak wyjaśniła, do Rada Warszawy musi się do niego odnieść, więc nie zostanie on odłożony do "szuflady urzędniczej". "Wybraliśmy to narzędzie, ponieważ petycji w tej sprawie było już wiele, niestety skutki najczęściej były żadne" - powiedziała.

Iwona Bojadżijewa z Fundacji ClientEarth - Prawnicy dla Ziemi podkreśliła, że skoro jakość powietrza w stolicy nadal jest fatalna, a dotychczasowa uchwała antysmogowa dla woj. mazowieckiego nie przynosi oczekiwanych rezultatów, należy wprowadzić bardziej odważne metody. "Liczymy na to, że władze miasta umożliwią wszystkim mieszkańcom zmianę źródeł ogrzewania" - zaznaczyła.

"Mamy prawo do czystego powietrza" - wskazała natomiast Kamila Drzewicka z Fundacji. "W obliczu rażących, wieloletnich przekroczeń norm jakości powietrza w Warszawie, a tym samym łamania prawa do życia i prawa do zdrowia, zdecydowaliśmy się przygotować projekt uchwały, która przewiduje środki, które w naszej ocenie doprowadzą do znacznej poprawy jakości powietrza w Warszawie" - dodała.

Wyraziła nadzieję, że Rada Warszawy przyjmie tę uchwałę i w sposób ewidentny pokaże władzom samorządowym województwa mazowieckiego, że jest gotowa odejść od węgla.

Aktywiści przypominali, że Trzaskowski deklarację w tej sprawie złożył przed rokiem. Na Kongresie Czystego Powietrza pod koniec lutego ub. roku samorządy wojewódzki i stołeczny zapowiedziały ścisłą współpracę nad zaostrzeniem przepisów uchwały antysmogowej. "Chcemy wyeliminować węgiel używany w indywidualnych źródłach ogrzewania oraz wprowadzić zakaz palenia w kominkach w dniach z prognozowanym przekroczeniem normy jakości powietrza. Przewidujemy, że będziemy mogli wdrożyć przepisy w IV kwartale 2023 roku" - mówił wtedy Trzaskowski.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!