Partnerzy portalu

Augustów: PKS Nova ogłosiła kolejny przetarg na dworzec

Spółka PKS Nova po raz trzeci wystawiła na sprzedaż dworzec autobusowy w Augustowie. Ale za mniejsze pieniądze. Zamiast ponad 3,2 mln zł, chce 2,7 mln zł (plus VAT). - Tak się nie robi - całą sprawę komentuje Wojciech Walulik, burmistrz Augustowa.

Przetarg zostanie przeprowadzony 17 sierpnia. Nowa cena nieruchomości o pow. 0,34 ha jest niższa o ponad pół miliona i obecnie wynosi 2,7 mln zł netto plus należny podatek VAT. To trzecie podejście spółki do pozbycia się nieruchomości. 

PKS Nova podjął pierwszą próbę sprzedaży dworca w czerwcu tego roku, ale nabywca niedługo potem odstąpił od przetargu. Drugi przetarg miał miejsce 17 lipca, ale nikt nie był zainteresowany nieruchomością wycenioną na 3 mln 252 tys. zł netto.

Poza tym, sposób zbywania dworca nie podoba się władzom Augustowa. Burmistrz Wojciech Walulik kilkukrotnie mówił, że spółka PKS Nova "stawia miasto pod ścianą", bo samorząd ma mało czasu na znalezienie nowej lokalizacji i nową organizację dworca. Władze spółki informowały, że termin przekazania terenu nabywcy będzie wydłużony do końca października. Tak też się stało. W ogłoszonym przetargu widnieje taki zapis.

Czytaj więcej: Podlaskie: Nie ma porozumienia w sprawie dworca w Augustowie. PKS Nova nie zrezygnowała ze sprzedaży

Według burmistrza Walulika, nie ma znaczenia czy termin ten będzie dłuższy o miesiąc czy dwa. "Tak się nie robi, że w środku roku, kiedy budżet jest zamknięty, dostajemy informację, że za kilka miesięcy nie będzie dworca. To jest niepoważne" - powiedział Walulik.

PKS Nova to spółka, która powstała w styczniu 2017 r. z połączenia pięciu podlaskich spółek PKS podległych samorządowi województwa podlaskiego w: Białymstoku, Suwałkach, Łomży, Siemiatyczach i Zambrowie. Tłumaczono, że połączenie ma je uratować przed upadłością.

Czytaj więcej: Władze Augustowa mają problem z likwidowanym dworcem PKS. Proszą o okres przejściowy

PKS Nova sprzedaje różne nieruchomości w różnych miejscach w regionie w ramach prowadzonej restrukturyzacji spółki. Znalazł się już nabywca dworca w Siemiatyczach-Ciechanowcu.

W Białymstoku do października 2017 r. ma być gotowy nowy dworzec PKS Nova. Buduje go prywatny inwestor, spółka Budner, która wykłada na ten cel 13,5 mln zł. Zburzono stary dworzec, trwa budowa nowego, powstanie też galeria handlowa, nowa baza PKS, nowy układ komunikacyjny. Inwestycja jest również elementem restrukturyzacji spółki PKS Nova.

PKS Nova ma ok. 500 autobusów, pracuje tam ok. 950 osób. Kapitał zakładowy spółki to ok. 1 mln zł.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!